Lirik ve epik bağlamda resim sanatında bireyselleşme
The Individualization in painting by the reason lyric and epic
- Tez No: 188613
- Danışmanlar: Y.DOÇ. RASİM ÖZGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZETSanat akımlarının ortaya çıkmasıyla birlikte Sanatta bireyselleşmesüreci de belirginleşmiştir.Tarih boyunca üst yapıdan gelen öneriler, anlam veyapısal bağlamda sorgulanarak bir yandan sanatın özerkliğini oluşturmuş,diğer yandan da bireyselleşmeye farklı bir boyut kazandırmıştır.Sonuçta bu süreç, dini ve politik amaçların yadsındığı bir dönemdedoğal olarak Epik olandan Lirizme doğru bir geçiş ile birlikte estetik alandabireysel bir ifade biçimine dönüşerek, geçirdiği evrimi bireyin toplumasunduğu öneriler doğrultusunda tamamlamıştır.Akımların ortaya çıkmasıyla başlayan bu sorgulama süreci, konusalbağlamda Epik olandan Lirizme doğru geçişte bireysel olgu çerçevesinde biranlayışla ifade edilmiştir.Aslıhan ÖNALzmir, 2006i
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe process of individualism becomes clear with the artistic stylesappear.The suggestions came from upper life are interrogated by the reason ofmeaning and structurual all of the history. Those were both from autonomy ofart and get a different dimension individualism.At the end of this process passed from epic to lyrical at the period inwhich religious and politics aims are denied. In addition to this it changed toindividual expression in aesthetic area and complated in wich evaluation withsuggestions put forward individual community.The process of interrogation begins with the artistic styles appear turnedfrom epic to lyrical by the reason of subject. Thus it brought from social toindividual things together.Aslıhan ÖNALzmir, 2006i