Yönelişler dergisinde şiir ve poetika
Poetry and poetics in the magazine of 'Yönelişler'
- Tez No: 534405
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPHAN YUSUF AKGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Yönelişler, 1981'den 1990'a dek aralıklarla toplamda 53 sayı yayımlanmış bir edebiyat dergisidir. Dergide yayımlanan şiir üzerine metinlerde 1970 Kuşağı şairlerinin epik şiirine karşılık lirik şiiri savunan ve şiirde ideolojilerin yer almasına olumsuz yaklaşan bir tavır geliştirilmiştir. Bu çalışmada, derginin söz konusu tutumunun da ideolojik bir içeriğe sahip olabileceği göz önünde bulundurulmuştur. Dergide yayımlanan poetik metinlerde sıkça vurgulanan imge, gelenek ve metafizik kavramlarından hareketle dergide yer verilen şiirlerin incelemesi yapılmıştır. Bu incelemelerin ışığında, söz konusu kavramların ele alınışında ve dergide yayımlanan şiirlerin arka planında bir ideolojik perspektifin bulunduğu kanıtlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
“Yönelişler”is a literary magazine that was published totally 53 times in different periods from 1981 until 1990. Published critiques in“Yönelişler”had defended lyrical poetry against epic poetry that written by poets belongs to 1970 generation and they had opposed ideologic content in poems. In this study, it has been taken into consideration that the magazine“Yönelişler”also may have ideologic content in its critiques and attitude. The poems took place in the magazine have been examined from the point of concept of image, tradition and metaphysics topics which are often emphasized in the texts; it has been tried to prove the an ideological perspective existing in backround of discussing these topics and published poems.