Geç Osmanlı resminde melankoli, yalıtılmışlık ve tekinsiz temsiller
Melancholy, isolation, and uncanny representations in Late Ottoman painting
  1. Tez No: 968008
  2. Yazar: DEMET DİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSOY YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tez, Geç Osmanlı dönemi resim sanatında melankoli, yalıtılmışlık ve tekinsizlik temalarını Halil Paşa, Simon Hagopian, Ömer Adil, Müfide Kadri, Ahmed Ziya Akbulut ve Halid Naci gibi sanatçıların seçili eserleri üzerinden incelemektedir. Çalışma, bu temaları yalnızca imparatorluğun çöküşü, modernleşme sancıları ve kimlik krizleri gibi tarihsel ve psiko-sosyal süreçlerin bir yansıması olarak değil, aynı zamanda sanatın kendine özgü estetik ve inşa mantığına sahip özerk bir ifade alanı olarak analiz eder. Psikanalitik, fenomenolojik ve sosyo-mekânsal kuramlar eleştirel bir süzgeçten geçirilerek, sanat eserlerinin yalnızca semptomlar veya bastırılmış içeriğin bir göstergesi olmadığı, aksine imgenin pozitif karakterini ortaya koyan yaratıcı birer eylem olduğu savunulur. Bu bağlamda tekinsizlik, sadece bastırılmış olanın geri dönüşü değil, aynı zamanda sanatın tanıdık olanı yabancılaştırma ve izleyiciyi en yüksek düzeyde telkin edilebilirlik yoluyla kendi beklentileriyle yüzleştirme stratejisidir. Eser analizleri, temaların farklı estetik ifade modları (dramatik, lirik, epik) aracılığıyla nasıl çeşitlendiğini ortaya koyar. Ömer Adil ve Simon Hagopian'ın eserleri dramatik bir gerilime odaklanırken, Müfide Kadri'nin tablosu lirik bir duygu durumunu, Halid Naci'nin manzarası ise epik bir genişliği temsil eder. Sonuç olarak bu çalışma, Geç Osmanlı resmindeki melankoli ve tekinsizliğin, tarihsel travmaların üzerinde yer alan ve sanatçıların evrensel bir sanatsal içgüdüyle yarattığı yaratıcı bir katman olduğunu ve bu eserlerin gücünün, hayatın karmaşıklığını yansıtan bu indirgenemez estetik dilde yattığını öne sürmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the themes of melancholy, isolation, and unease in late Ottoman painting through selected works by artists such as Halil Pasha, Simon Hagopian, Ömer Adil, Müfide Kadri, Ahmed Ziya Akbulut, and Halid Naci. The study analyzes these themes not only as a reflection of historical and psycho-social processes such as the collapse of the empire, the pains of modernization, and identity crises, but also as an autonomous field of expression with its own aesthetic and constructive logic. Psychoanalytic, phenomenological, and socio-spatial theories are critically examined, arguing that works of art are not merely symptoms or indicators of repressed content, but rather creative acts that reveal the positive character of the image. In this context, uncanniness is not merely the return of the repressed, but also art's strategy of alienating the familiar and confronting the viewer with their own expectations through the highest degree of suggestibility. The analysis of the works reveals how the themes are varied through different aesthetic modes of expression (dramatic, lyrical, epic). While the works of Ömer Adil and Simon Hagopian focus on dramatic tension, Müfide Kadri's painting represents a lyrical mood, and Halid Naci's landscape represents an epic breadth. In conclusion, this study argues that melancholy and eeriness in late Ottoman painting constitute a creative layer superimposed on historical traumas and created by artists with a universal artistic instinct, and that the power of these works lies in this irreducible aesthetic language that reflects the complexity of life.