Hz. Peygamber'in hadislerinde 'kader' kavramı
Fate belief in the hadith of the messenger
  1. Tez No: 188621
  2. Yazar: FİKRULLAH ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEVLÜT ÖZLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
ÖZETYÜKSEK LİSANS TEZİHZ. PEYGAMBER'İN HADİSLERİNDE?KADER? KAVRAMIFikrullah ÇAKMAKDanışman: Prof.Dr. Mevlüt ÖZLER2007-SAYFA: 149Jüri : Prof.Dr. Mevlüt ÖZLERDoç.Dr. Arif YILDIRIMYrd.Doç.Dr. Nihat YATKINBu tez, İslam inancının ana konularından biri olan ?kader? inancını konuedinmektedir.Çalışmada, ?kader? inancı hakkında tarih boyunca ortaya konulan görüşler sistematikbir şekilde ele alınmıştır. Daha sonra ?kader? kavramı ve bu kavram içerisinde tartışılankonular Hz. Peygamber'in hadisleri ışığında incelenmeye çalışılmıştır. Öncelikli olarakhadisler metin olarak verilmiştir. Hadisler, Kütüb-i Sitte olarak bilinen ?Buhârû, Müslim,Tirmûzû, Ebû Dâvud, Nesâû ve İbn Mâce?den alınmıştır. Son olarak alınan bu hadisler, Kur'ançerçevesinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMASTER THESISFATE BELIEF IN THE HADITH OF THE MESSENGERFikrullah ÇAKMAKSupervisor: Prof.Dr. Mevlüt ÖZLER2007-PAGE: 149Jury : Prof.Dr. Mevlüt ÖZLERAssoc. Prof. Arif YILDIRIMAssist. Prof. Nihat YATKINIn this study it's deal with fate, one of basic principles in İslamic belief.Opinions presented about fate belief have been studied systematically in the study.Then fate consept and the subjects related it, in the sight of the hadith of the Messenger havebeen reseached. First, the hadiths have been presented word for word. These hadiths havebeen selected from al-kutub al-sitta, Bukhari, Muslim, Tirmidhi, Abu Daud, Nasa'i and İbnMajah.Lastyl, these hadiths have been researched in the light of Quran.