Baskıresmin çağdaşlaşma sürecinde atölye 17
The Effects of atelier 17 processing in contemporary printmaking
  1. Tez No: 188620
  2. Yazar: GÜLDANE ARAZ
  3. Danışmanlar: PROF. ATİLLA ATAR
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
iiSANATTA YETERL L K TEZ ÖZÜBASKIRESM N ÇAĞDAŞLAŞMA SÜREC NDE ATÖLYE 17Güldane ARAZResim Anasanat DalıAnadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Şubat 2006Danışman: Prof. Atilla ATAR?Baskıresmin Çağdaşlaşma Sürecinde Atölye 17? adı altında yürütülen Sanatta Yeterlilik Tezçalışmasında amaç, baskıresmin 20.yy.'da kendi özgün kimliğini kazanması ve çağdaş baskıresminoluşum sürecinde, Atölye 17 sanat anlayışının çağdaş baskıresme ve burada çalışamış olan sanatçılarında çağdaş plastik sanatlara etkilerinin araştırılmasıdır.Bu araştırmayı yaparken kullanılan araştırma yöntemi tarama modelidir. Bu amaçla; Barselona,Paris, Frankfurt, Hannover, Düseldorf, Essen, Köln ve Türkiye'de müze incelemeleri ve kütüphanearaştırmaları yapılmıştır. Tezde yer alan sanatçıların eserleri; Atelier Contrepoint'ın baskıresim arşivi,Centre Pompidou Big Bang sergisi, Musée du Louvre, Musée d'Orsay, la Fondation Joan Miró, ReialCercle ArtÍstic'da Salvador DalÍ sergisi, Düseldorf'ta K20 ve K21 Kunstsammlung, Frankfurt'taKlangkörper Museum ile Yves Klein sergisi, Essen'de `Cézanne-Aufbruch in die Moderne' sergisi,Barcelona Picasso Müzesi, Köln'de Käthe Kollwitz Museum ile Museum Ludwig'de Pop Ikonen veE.Hopper sergisi ve Walf-Richartz-Museum Graphik Sehen sergilerinde incelenmiştir. Paris'teBibliotèque Forney, Centre Pompidou kütüphanesi, Atelier Contrepoint'ın kitaplığı ile KölnUniversitesi, Anadolu Üniversitesi ve YÖK Kütüphanesi, internet kaynakları ve araştırmacının kendikitaplığı incelenmiştir. Atelier Contrepoint'da, Atölye 17'de de uygulanmış baskı tekniklerininuygulamaları gözlenmiştir. Araştırma süresince elde edilen tüm veriler ve gözlemler, tezin amacıdoğrultusunda değerlendirilerek araştırma sonuçlanmıştır.Tez çalışmasında; baskıresmin ilk çağlardan günümüze teknik ve sanatsal gelişim süreci;20.yy. süresince Paris ve ABD'nin sanat ortamları, sanat akımları ve Atölye 17'de çalışan sanatçılarınyaptıkları baskıresimler ve sanat anlayışları; Atölye 17'nin devamı niteliğinde olması nedeniyle deAtelier Contrepoint'ın sanat anlayışı incelenmiştir.20.yy.'da geleneksel gravür teknikleri ve deneysel gravür çalışmalarını bilimsel bir yaklaşımile uygulayan Atölye 17'de geliştirilen tek kalıptan çok renkli gravür ve otomatizm yöntemleri ileçizgilerle kompozisyon çalışmaları baskıresimde çağdaş yaklaşım sağlamıştır. Ayrıca farklımateryallerin birlikte kullanıldığı deneysel sanat çalışmaları ile de Atölye 17, baskıresminkavramsallaşmasında etkilidir. Baskıresmin Kavramsal Sanat ve diğer çağdaş sanat anlayışları ile olanetkileşiminin incelenmesi ve tespitlerin değerlendirilmesi baskıresmin teorik inceleme eksiği sorununabir çözüm olarak önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
ivABSTRACTThis thesis titled as ?The Effects of Atelier 17 Processing in ContemporaryPrintmaking? aims developing the printmaking during the 20th century, to research howAtelier 17 affects this process.Scanning model is used in this research. Also went to Barcelona, Paris,Frankfurt, Hannover, Düsseldorf, Essen, Köln investigate the libraries, museums andgalleries including original artists? works and documents. These are following; BigBang exhibition in the Centre Pompidou, Musée du Louvre, Musée d'Orsay,Printmaking Archives of Atelier Contrepoint, la Fodation Joan Miró, Reial CercleArtÍstic?da Salvador DalÍ, K20 and K21 Kunstsammlung in Düsseldorf, KlangkörperMuseum and Yves Klein exhibition in Frankfurt, `Cézanne-Aufbruch in die Moderne? inEssen, Picasso Museum in Barcelona, Käthe Kollwitz Museum in Köln, Pop Ikonen andEdvard Hopper exhibition in Museum Ludwig, Graphik Sehen in Walf-Richartz-Museum. The libraries of Centre Pompidou, Atelier Contrepoint, Köln University,Anadolu University, YÖK and the S.W. Hayter?s books, internet sources are used.Techniques of printmaking in Atelier Contrepoint are observed for understandingAtelier 17?s art and also evaluating all the material truly.The universe of the research is the process from early printsof printmaking tothis century including 20th century art movements in Paris and USA. The artists withtheir prints who worked in Atelier 17 were examined. During the 20th century Atelier 17was used traditional and experimental techniques of printmaking with gravure byscientific approaches. Atelier 17 artists wish to explore special techniques perfected andsoon developed the print multiply colours using only one plate. By the way they weredone experimental art with lots of different material. By the help of these specialmethods they come close to Conceptual Art.Consequently, printmaking in the last quarter of the 20th century is dynamic andrapidly changing art form and the Atelier 17 art is affected this process. if the researchesare condense on contemporary art and Conceptual Art it should be help to lack ofcriticisms on printmaking. Also suggested that all the artist and art movementsincluding thesis are should be researched.