Yerel yönetimlerde performans ölçümü ve dışsal faktörlerin yerel yönetimlerin performansına etkisi üzerine bir araştırma
The Performance measurement in local governments and a research on the effects of external factors over local governments'performance
  1. Tez No: 188623
  2. Yazar: SEMİH BİLGE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FAZIL TEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
iiDOKTORA TEZ ÖZÜYEREL YÖNETİMLERDE PERFORMANS ÖLÇÜMÜveDIŞSAL FAKTÖRLERİN YEREL YÖNETİMLERİN PERFORMANSINAETKİSİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMASemih BİLGEMaliye Anabilim DalıAnadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Şubat 2006Danışman: Prof. Dr. Fazıl TEKİNYerel yönetimlerin vatandaşlara, yani kamu hizmetlerinin müşterilerinemerkezi yönetim birimlerine göre daha yakın birimler olmaları, yerel yönetimlerindeğişim kapasitelerinin yüksek olması, vergi mükelleflerinin hesap sormalarınınve üretilen mal ve hizmetleri takip edebilmelerinin merkezi idareye göre dahakolay olması, performans ölçümünün ve denetiminin yerel yönetimlerdeuygulanmasının gerekliliğini daha da öne çıkarmaktadır.Bu çalışma iki ana amaca yoğunlaşmıştır. İlk olarak, yerel yönetimlerdeperformans ölçümü ile ilgili bir literatür taraması yapılmış ve performans ölçümsistemleri ve uygulamaları hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci olarak, Türkiye'dekiBEPER Projesi kapsamındaki yerel yönetimlerin performanslarını ölçmek içinkullanılan ?başarı göstergeleri? üzerinde dışsal faktörlerin etkilerini ölçmeyeyönelik istatistikû bir model kurulmuş ve elde edilen sonuçlar yorumlanmıştır.Birinci bölümde, literatürdeki kavram karışıklığını ortadan kaldırabilmekamacıyla performans ölçüm kavramı ve kamu sektöründeki anlamı elealınmıştır. İkinci bölümde, ilk olarak yerel yönetimlerde performans ölçümününgelişimi tartışılmış, gerekliliği ve faydaları vurgulanmıştır. Daha sonra yerelyönetimlerde performans ölçüm sitemlerinin oluşum süreci ele alınmış ve busüreçte uygulanan farklı yaklaşımlardan bahsedilmiştir. Üçüncü bölümdeperformans ölçüm sistemlerinin dünya genelindeki bazı uygulamalarına yerverilmiştir. Son olarak, yerel yönetimlerin performansının ölçülmesindekullanılan göstergeler üzerinde dışsal faktörlerin rolünü açıklamak için, BEPERprojesi kapsamındaki Büyükşehir Belediyelerine yönelik istatistikû bir modelkurulmuş ve araştırmadan elde edilen bulgu ve sonuçlar değerlendirilerek, bazıönerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
iiiABSTRACTTHE PERFORMANCE MEASUREMENT IN LOCAL GOVERNMENTSandA RESEARCH ON THE EFFECTS OF EXTERNAL FACTORS OVER LOCALGOVERNMENTS? PERFORMANCESemih BİLGEFinance Administration DepartmentAnadolu University, Institute of Social Sciences, February 2006Advisor: Prof. Dr. Fazıl TEKİNThe following factors make the use of performance measurement andaudit in local governments a more obvious necessity: The closeness of localgovernment agencies to the citizens, i.e. customers of the public services incomparison to central government agencies, the high capacity of change inlocal governments, more easily questioning and following by the taxpayers ofthe goods and services produced by local governments in comparison to thosethat are produced by the central government.This study focuses on two main objectives. Firstly, a literature review aboutperformance measurement in local governments was undertaken andinformation about performance measurement systems and practices isprovided. Secondly, a statistical model is created in order to measure theeffects of the external factors on achievement indicators that are used inmeasuring the performances of the local governments that are included in theBEPER Project in Turkey, and the results are interpreted.In the first chapter, in order to avoid the confusion over the concepts, theconcept of performance measurement and its meaning in the public sector areexplained. In the second chapter, the development of the performancemeasurement in local governments is discussed and its importance andbenefits are emphasized. Then, the creation process of performancemeasurement systems in local governments is explained and differentapproaches in the process are discussed. In the third chapter, someapplications of performance measurement systems in the world are explained.Finally, in order to explain the role of the external factors on indicators that areused in measuring the performances of local governments, a statistical model,directed towards the metropolitan municipalities of the BEPER Project, iscreated and the findings and results obtained from the research are evaluatedand recommendations are made.