Camın heykel sanatına plastik ve estetik katılımları
Aesthetical and visual participation of glass to sculpture
- Tez No: 188624
- Danışmanlar: PROF. AYTAÇ KATI
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
iiSANATTA YETERLİK TEZ ÖZÜCAMIN HEYKEL SANATINA PLASTİK VE ESTETİK KATILIMLARIRahmi ATALAYHeykel Anasanat DalıAnadolu Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Şubat 2006Danışman: Prof.Aytaç KATIBu çalışma camın bir heykel malzemesi olarak kullanılmasını tarihsel, teknik veheykel plastiğine estetik katılımları çerçevesinde ele almaktadır. Bu çalışma yapılırkenbirinci bölüm camın tarihçesi ve malzeme olarak ?cam? ana başlığı altında ele alınmıştır.Bu bölümde camın materyal olarak tarih içindeki varlığı, malzeme olarak kimyasal yapısıve heykel yapımında kullanıma elverişli cam çeşitleri incelenmiştir.Heykel yapımında kullanılan ?Cam Biçimlendirme Teknikleri? başlıklı ikincibölümde; ?Sıcak Biçimlendirme Teknikleri? başlıklar halinde açıklanarak teknik bilgilerşemalar ve fotoğraflarla desteklenmiştir. Bu bölümdeki teknik bilgiler camın heykelmalzemesi olabilirliğini sanatçıların örnek çalışmalarıyla birlikte aktarılmıştır.Soğuk Biçimlendirme Teknikleri ana başlıklı üçüncü bölümde; hazır işlenmiş camınısıl ortam olmadan aşındırma teknikleri başlıklar altında irdelenmiştir.Heykel sanatında cama ilişkin özel yorumlar ve Cam Heykel Plastiğinin EstetikDeğerleri ana başlıklı dördüncü ve son bölümde cam heykel birlikteliğinin estetik ve plastikyansımaları ele alınarak, camın malzeme olarak heykel sanatına kazandırdığı özel efektlerve anlamlar, ölçüler, değerler, tezin özünü oluşturacak biçimde, tek tek ele alınmıştır.Camın hem heykel, hem de görsel estetik iletişime kazandırdığı ?benzersiz? özelliklerörneklerle kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
iiiABSTRACTThe present study deals with glass as a material for sculpture in terms of itsaesthetic contributions to historical, technical and plasticity of sculpture. The first sectionof this study is concerned with the history of glass under the heading of ?the use of glass asa material in sculpture.? This section investigated chemical structures of the types of glassconvenient for the art of sculpture.The second section appears under the heading of ?Techniques for glass formation insculpture? and is composed of two main sections called ?Techniques for Formation Usingthe Oven? and ?Techniques for Formation Using External Factors?. Technical data havebeen supplied by graphs and photos. In addition, works that have used glass have beengiven as examples.As to the final section, relevant comments on glass as well as aesthetical values ofsculpture made of glass have been discussed. In conclusion special effects of glass used asa material in sculpture and special meanings, as well as criteria and values, have beenevaluated in the present study.Contributions of glass to both the sculpture and visual aesthetical communicationshave been discussed and evaluated in detail.