Halka ilişkilerde stratejik konu yönetiminde 'jenerik ilaç' konusunun incelenmesi
Strategic issue management in public relations a research for Generic Medicine subject
  1. Tez No: 188627
  2. Yazar: İDİL KARADEMİRLİDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HALUK GÜRGEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Public Relations, Advertising, Communication Sciences
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
Konu yönetimi; bir kurum veya çıkar gruplarını olasılıkla etkileyecek ortayaçıkabilecek eğilimlerle ilgili olan noktalar veya sorunlara yönelik uygun eylemi alan vebunu tahmin eden bir yönetim sürecidir. Konu yönetimi kamu politikası sürecinde,kurumsal çıkar ve hakları, paydaşlarınkiyle karşılıklı denge içinde artırma amacıdoğrultusunda kurumsal ve toplumsal kaynakların yönetimidir. Paydaş beklentilerinibelirleyerek kurum ve paydaşları arasındaki boşluğu kapatabilmek için halkla ilişkileruzmanları kamu politikası süreci içinde konuları değerlendirmelidir. Konu yönetimi,konuları teşhis etmeyi, onları analiz etmeyi, öncelikleri belirlemeyi, programstratejilerini seçmeyi, hareket ve iletişim programlarını yürütmeyi ve verimliliğideğerlendirmeyi içermektedir. Bu nedenle lk bölümde stratejik konu yönetimi nedir,stratejik kurumsal planlamanın bir parçası olarak nasıl biçimlendirilmelidir, stratejikkonu yönetimine neden ihtiyaç duyulmuştur gibi konulara değinilerek temek stratejikkonu yönetimi kavramı açıklanmıştır.Stratejik konu yönetiminin temeli kamu politikasını belirlemek, biçimlendirmekya da kamu politikası yönünde kurumu stratejik olarak yönetmektir. kinci bölümdekamu politikası nedir, nasıl oluşur? Kamuoyunun kamu politikası oluşumundaki yerive son olarak da kurumların kamu politikasını stratejik olarak belirleyip, biçimlendirmeve yönetmelerinin önemi açıklanmıştır. Stratejik konu yönetimi süreci kurumlara kamupolitikası sürecini anlamada ve bu süreci yönetmede yol göstericidir.Yine bu bölüm de etkili stratejik konu yönetimi iletişimini açıklanarak, halklailişkiler açısından stratejik konu yönetiminin önemi ortaya konulmuştur. Çünkü Konuyönetimi yalnızca iletişim, yalnızca kamu politikası eğilimlerinin analizi ya da kurumplanlaması değildir. Bu etkinliklerin idari seviyede bütünleştirilmesiyle kurum hızladeğişen politik ve sosyal çevreye onun bir parçası olarak varolabilir. Bu nedenlehalkla ilişkilere geçmişte olmadığı kadar çok sorumluluk ve görev düşmektedir.Üçüncü Bölümde bu güne kadar literatürde ortaya çıkan tüm Stratejik KonuYönetimi Modelleri incelenmiştir. Amaç bu modelleri analiz ederek, Jenerik ilaçkonusunu yönetebilmek için uygun olan en temel çerçeveyi ortaya çıkarmak veTürkiye genelinde bir stratejik konunun yönetilme biçimini ilgili taraflar bazındaincelemektir.Tezin son bölümü araştırma bölümünde bu nedenle ilgili taraflarladerinlemesine görüşme yaparak, onların temsil ettikleri gruplar bazında jenerik ilaçkonusunun değerlendirilmiş ve konunun daha etkili yönetilmesinde önerilerdebulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Issue Management is a management process that estimates and takes actiontoward the problems which are related to developing trends that will affect firmstakeholders with great probability. Issue management in public policy is themanagement of corporate and social resources towards the aim of increasing thecorporate benefits and rights with the stakeholders in mutual balance. PRpractitioners must evaluate the issue in public policy for filling the gaps betweencorporation and stakeholders by determining the needs of the stakeholders. Issuemanagement covers identifying the issue, analyzing the issue, setting priorities,choosing the strategies, operating the action and communication programs andevaluating the productivity. For these reasons, in the first chapter it was explained thebasic strategic issue management with the subjects such as what is strategic issuemanagement? How is it formulated as a element of strategic corporate planning? Andwhy do corporations need issue management?The foundation of the strategic issue management is to determine andformulate the public policy or manage the corporation strategically in the direction ofpublic policy. In the second chapter it was explained what the public policy is andhow is it formulated. Besides it was observed the place of public opinion in theformulation of public policy and the importance of the determination, formulation andmanaging of the public policy by the corporations. Strategic issue managementprocess are giving support to the corporations in the understanding and controlling ofthe public policy. In this chapter it was revealed the importance of the strategic issuemanagement towards public relations by explaining the effective strategic issuemanagement communication. Because issue management is not just a form ofcommunication or the analysis of public policy trends or corporate planning, it is aimportant management process. By the integration of all these activities in theadministrative level the corporation can adapt it self to the politic and socialenvironment that changes rapidly and continues its existence as a part of thisenvironment. For these reasons public relations takes much more responsibility andtasks then the past times.In the third chapter, it was observed all the strategic issue managementmodels in the literature. The aim is to find out best pattern for managing the ?GenericMedicine Issue? by analyzing these models and observe the form of managing aissue in TurkeyIn the last chapter of the thesis, in-depth interviews were carried out, andGeneric Medicine issue was evaluated and it was made certain suggestions foreffective management.