Muhasebe meslek mensuplarının sürekli eğitimi ve Türkiye'deki uygulamanın değerlendirilmesi
Continuing professional education for accountants and evaluation of Turkey's application
- Tez No: 188628
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURTEN ERDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Muhasebe mesleği, içinde bulunduğu çevre (sosyal, ekonomik, hukuki,teknolojik) nedeniyle bilgi çağı ve küreselleşmenin beraberinde getirdiği değişimlerdenen çok etkilenen mesleklerden biridir.Muhasebe, bir ülkenin gelişme göstergesi olan ekonomi ve işletmelerle ilgilibilgi üretir. Gerek ülkeler, gerek işletmeler, gerekse bireyler bu bilgilerden yararlanarakekonomik kararlara varırlar, bu yüzden bilgilerin doğruluğu ve güvenilirliği her geçengün önem kazanmaktadır. Bilgilerin doğruluğu ve güvenilirliği, bu bilgiyi üretensisteme bağlıdır. Birçok sistemde olduğu gibi bu sistemdeki en önemli unsurlardan biriinsandır, yani muhasebe mesleğini gerçekleştiren kişilerdir.Muhasebe meslek mensubunun teknolojik, ekonomik ve sosyal değişimlerkarşısında etkin ve yeterli olabilmesi için sadece okuldan alınan mesleki eğitimleyetinmeyip, meslek yaşamı boyunca eğitimine devam etmesi önem kazanmıştır. Süreklieğitim veya yaşam boyu eğitim olarak adlandırılan eğitim yaklaşımları, muhasebemeslek mensuplarının çağımızın gelişmelerini algılayabilmesi ve onlara ayakuydurabilmesi için bir gereklilik olarak ortaya çıkmaktadır. Muhasebe meslekmensuplarının, doğru ve güvenilir bilgi sunabilmek için bu değişimleri izlemeleri vekendilerini bu konularda geliştirmeleri gereklidir.Çok hızlı değişen bilgi ve becerileri takip etmesi, kaynakları tek başınayaratması meslek mensubunun çok zamanını alacaktır. Meslek kuruluşları, tüm budeğişim ve gelişmeleri meslek mensubu için takip edip, uygun programlar geliştirereküyelerinin niteliklerinin artırılmasını sağlamalıdırlar.Muhasebe meslek kuruluşları mesleğe girişte üyelerinden üniversite mezunuolma, mesleğe giriş sınavını başarmış olma ve staj (deneyim) şartı aramalıdır. Bununyanında mesleği sürdürebilmesi içinde belirli sürelerle üyelerinden lisanslarını (ruhsat)yenilemelerini istemelidir. Lisans yenilemede sınav yapmak yerine belirli saatte eğitimalmış olmalarını talep ederek, meslek mensubunun değişimleri takip etmesinisağlayabilir. Meslek kuruluşu üyelerini, üniversiteler ve özel eğitim kuruluşları ileortaklaşa hazırlamış olduğu eğitimlere katılması için yönlendirmelidir. Ayrıca internetüzerinden gerçekleştirilecek eğitimle de üyelerin mesleki bilgi ve becerileri edinmelerive güncelleştirilmesi sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Because of the social, economical, legal and technological developments in theenvironment, the accounting profession is affected by the globalization and information.The accounting produces economical information for a country which shows acountry?s development level. Countries, businesses, and people use this kind ofinformation for their economical decisions. Therefore, confidence and accuracy of theaccounting information are important and these depend on the accounting system. Thepeople called accountants who work for the accounting system are the most importantfactors as many other systems. For catching the technological, economical, and socialchanges, only the graduation from a school is not enough therefore, the accountantshould improve himself very often during his professional life.The educational approach which is called continuing education or lifelongeducation (learning) is necessary for the accountants. The accountants may not beenough and need to spend too much time for this changes and developments. Instead ofthe accountants, the professional organizations can follow this kind of developments.The professional organizations organize some education programs which canupdate and improve the information and skills of the members. They should force toattend them to these programs. The professional organizations should look for theproficiency examination, the university graduation and experience from theircandidates. In addition, the members need to renewal (relicense) their license in aspecific period to continue for their professions. The professional organizations shouldrequest the attendance of an educational program from their members. They also shouldmake them to attend other educational program which is organized by universities andtraining institutes. By given education on the internet, the members can update theirprofessional information and skills.