Turizm sektöründe durumsal faktörlerin örgütsel bağlılık üzerindeki etkisi
Effects of situational factors on organizational commitment in tourism
- Tez No: 188626
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FERMANİ MAVİŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Örgütsel bağlılık, işgören performansı ve iş tatmini üzerine olumlu etkilerdebulunmaktadır. Ayrıca, örgütsel bağlılık kaliteli mal ve hizmet üretimini ve müşterimemnuniyetini sağlamada ve işgören devir hızını azaltmada önemli bir araçtır. Buçalışmada, sayfiye otel işletmelerinde işgörenlerin örgütsel bağlılıklarını etkileyendurumsal faktörler incelenmiştir. İşgörenlerin örgütsel bağlılıklarını belirlemede Meyerve Allen'a ait ?üç bileşenli örgütsel bağlılık modeli? kullanılmıştır. Örgütsel bağlılığıetkileyen durumsal faktörler ise kişisel, göreve ilişkin ve yapısal faktörler olarak elealınmıştır. Durumsal faktörler, ayrıntılı bir literatür incelemesi ile geliştirilerekhazırlanan bir soru formu ile incelenmiştir. Alan araştırması, Ege Bölgesi'nde Didim,Kuşadası, Çeşme ve Marmaris'te faaliyet gösteren beş yıldızlı sayfiye otelişletmelerinde yapılmıştır. Sayfiye otel işletmelerinde, işgörenlerin en yüksek değerdekiörgütsel bağlılık bileşeni devam bağlılığı olmuştur. İkinci sırada, duygusal bağlılık veson sırada normatif bağlılık yer almıştır. Sayfiye otel işletmelerinde duygusal bağlılığıngöreve ilişkin faktörlerden; devam bağlılığı ve normatif bağlılığın ise yapısalfaktörlerden etkilendiği saptanmıştır. Kişisel faktör değişkenleri ile örgütsel bağlılıkbileşenleri arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Araştırma sonucunda elde edilenbulgulara göre, sayfiye otel işletmelerinde işgörenlerin örgütsel bağlılıklarını artırmakiçin önerilerde bulunulmuştur. İşgörenlerin örgütsel bağlılıklarının artırılmasısonucunda, bu durum işgören performansını ve iş tatminini olumlu yönde etkileyecektir.Örgütsel bağlılıktaki artış, aynı zamanda işgören devir hızının azalmasına da olumlukatkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
Organizational commitment has positive effects on employee performance andjob satisfaction. Besides, it is an important instrument for quality goods and servicesproduction and maintain customer satisfaction. It also diminishes labour turnover. Inthis study, situational factors effecting the organizational commitment in resort hotelswere diagnosed. In order to determine the organizational commitment, Meyer andAllen?s `three-component model of organizational commitment? was used. Situationalfactors effecting the organizational commitment are: personal factors, role-relatedfactors and structural factors. Situational factors were examined through a questionnairedeveloped by an extensive literature review. Survey was carried out in the five-starresort hotels in Didim, Kusadasi, Cesme and Marmaris, all located in Aegean region.Results indicate that the highest organizational commitment component is to be thecontinuance commitment. Affective commitment takes the second and normativecommitment the third place. It was seen that affective commitment is effected by therole-related factors while continuance and normative commitment are being effected bythe structural factors. There is no significant coherence between the personal factors andorganizational commitment components. According to the results, suggestions weremade in order to increase the organizational commitment levels in resort hotels. It isclear that an increase in organizational commitment will result in better employeeperformance and job satisfaction. By the way it will also contribute to decrease thelabour turnover.