Marka genişleme stratejileri ve perakendeciler açısından değerlendirilmesi
Brand extension strategies and evaluation from the retailers' perspective
  1. Tez No: 188639
  2. Yazar: ÖZLEM ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SEVGİ AYŞE ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
YÜKSEK L SANS TEZ ÖZÜMARKA GEN ŞLEME STRATEJ LER VE PERAKENDEC LER AÇISINDANDEĞERLEND R LMESÖzlem Ünalşletme Anabilim DalıAnadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Şubat 2006Danışman : Doç. Dr. Sevgi Ayşe ÖztürkSon yıllarda işletmeler giderek artan bir şekilde aynı marka adı ile yeni ürün ve ürünçeşitleri sunarak ?marka genişleme? stratejisi izlemektedirler. Bunun ana nedeni markagenişleme stratejisinin yeni ürün sunumundaki maliyetleri azaltması ve satış artışısağlamasıdır. Fakat marka genişlemenin ana marka ve işletmeye olumlu olumsuz çok önemlibaşka etkileri vardır.Marka genişleme stratejisinin uygulanış amaçlarından biri de perakende raflarına dahakolay girmek ve daha fazla yer kazanmaktır. Firmaların genellikle güçlü markalarıylauyguladıkları bu strateji perakendecilere de bazı faydalar sağlamasına rağmen oldukça önemlisıkıntılara da sebep olmaktadır.Bu çalışmada marka genişleme stratejilerine perakendeci bakış açısıyla yaklaşılmış,perakendeciler üzerinde yarattığı olumlu olumsuz etkiler incelenmiştir. Çalışma üç bölümdür.lk bölümde genel olarak ürün ve marka kavramları üzerinde durulmuş, ikinci bölümde markagenişleme stratejisi hakkında bilgi verilmiş, son bölümde ise çeşitli perakende zincirlerininfirmaların marka genişleme stratejilerine bakış açısı ve bu stratejilerin perakendecilerüzerindeki etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTCompanies increasingly follow ?Brand Extension? strategies by introducing newproduct under the same brand name. The main reason of this is generally reducing the cost ofnew product introduction and increasing the sales. But Brand Extension Strategies has severalimportant effects on the parent brand and company.Another reason for following brand extension strategy is to enter retailing shelf easilyand get more shelf space. Brand extension strategies, which are generally applied for thestrong brand of producers, also provides some advantages for the retailers but at the sametime it causes important problems for them.In this study, brand extension is evaluated according to the retailer?s point of view andbrand extension?s effects on retailers are examined. This study consist of 3 parts. In the firstpart, the concepts about product and brand are mentioned. The second part of study coversinformation about brand extension strategies in detail. In the last part of study retailersopinions about brand extension strategies and the effect of this strategies on retailers isexplored.