Türkiye ve Avrupa Birliği'nde Kobi'lere sağlanan destekler ve Eskişehir Organize Sanayi Bölgesinde imalat sektöründe faaliyet gösteren Kobi'lere ilişkin bir uygulama
  1. Tez No: 188640
  2. Yazar: AZİZ İBRAHİMİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. METİN COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
iiYÜKSEK L SANS TEZ ÖZÜTÜRK YE VE AVRUPA B RL Ğ 'NDE KOB 'LERE SAĞLANANDESTEKLER VE ESK ŞEH R ORGAN ZE SANAY BÖLGES 'NDE MALATSEKTÖRÜNDE FAAL YET GÖSTEREN KOB 'LERE L ŞK N B RUYGULAMAAziz BRAH Mşletme Anabilim DalıAnadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ocak 2005Danışman: Yrd. Doç. Dr. Metin COŞKUNGünümüzde, KOB 'ler hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde büyüköneme sahiptir. Bir çok ülkede, KOB 'ler toplam işletmelerin %95'inden fazlasınıoluşturmakta, istihdamın %80'inden fazlasını sağlamaktadır. Bu nedenle bütün ülkelerKOB 'lerin geliştirilmesi, sorunlarının azaltılması, modern yönetim tekniklerininuygulanması için KOB 'leri desteklemektedir. ABD, Japonya ve AB, KOB 'leringeliştirilmesi için özel destek programları düzenleyerek, en yüksek faydayı sağlamayaçalışmaktadır.Aynı durum Türkiye için de geçerlidir. Ülkemizde KOB 'lerin ekonomide büyükbir ağırlığı vardır. Ulusal kalkınma ve gelişmenin istikrarlı bir şekilde sürdürülebilmesiiçin KOB 'lere büyük görevler düşmektedir. Ancak, diğer ülkelerde olduğu gibi,ülkemizde de KOB 'lerin bir çok sorunu vardır. Bu sorunlar arasında altyapıeksiklikleri, modern yönetim tekniklerinin bilinmemesi ve finansman yetersizliğisayılabilir. Bu sorunları azaltmak için KOB 'ler kamu kuruluşları tarafındandesteklenmektedir. Bir çok kuruluş tarafından KOB 'ler desteklenmesine rağmen, budestekler organize bir şekilde yapılamamaktadır.Bu çalışmada ülkemizde KOB 'lere sağlanan destekler ayrıntılı olarakaçıklanmıştır. Ayrıca AB'nin KOB 'lere sağladığı desteklerden bahsedilmiştir.KOB 'lerin desteklerden ne derecede yararlandığını ölçmek için Eskişehir OrganizeSanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren KOB 'lere bir uygulama yapılmıştır. Uygulamasonucunda, bu KOB 'lerin desteklerden yeterince yararlanamadığı ve beklenen faydayaulaşılmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
iiiABSTRACTIn today?s world, the Small and Medium Sized Enterprises (SMEs) have beenconsidered very important not only in developed but also in developing countries. Inaddition to that, in many countries, SMEs are 95% of the total business entities andprovide more than 80% of the total employment supply. Because of that all countriessupport SMEs being developed, decreased their problems and applied to modernmanagement techniques. USA, Japan and EU give support implementing specialprograms to obtain the highest benefits.The same case is valid for Turkey, too. In our country, Turkey, SMEs have a greatinfluence on the economy. Therefore, SMEs have big responsibilities for the nationaldevelopment and sustainable economic growth. However, SMEs have many problemsin Turkey as SMEs in other countries. Some problems are lack of infrastructure,insufficient knowledge about the modern management techniques, and funds deficiency.For reducing these problems, SMEs have to be supported by the public organizations.Although SMEs are given support by the many institutions, this can not be done inorganized way.In this study, the supports given to SMEs are explained in details. Besides, thesupports provided by EU also are mentioned. The empirical application was done onSMEs in Eskişehir Organized Industrial Zone to measure the level how SMEs utilizethese subsidizes. According to results from the empirical application, SMEs did notutilize these supports enough and gain the expected benefits.