Kuruluşu, gelişme süreci ve geleceği açısından Türk endüstriyel iplik sektörü
Turkish industrial thread sector on view of it is establishment development process and future
- Tez No: 188660
- Danışmanlar: PROF.DR. EMİN ERTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'nin endüstriyel iplik üretimindeki rekabet şansınındeğerlendirilmesidir. Küreselleşmenin doğal bir sonucu olarak Türkiye giderek zorlaşanpiyasa şartlarında öncelikle mevcut durumunu korumak zorundadır.Bu sebeble araştırmanınen önemli noktası sektör profilinin çıkarılması ve arz talep durumunundeğerlendirilmesidir.Dünya endüstriyel iplik üretiminde ön sıralarda yer alan Türkiye'ninüretim, tüketim ve kapasite durumu ile gelecekteki projeksiyonunun tesbiti amaçlanmıştır.Araştırmanın neticesinde Uzak Doğu'nun, başta ucuz hammadde ve işçilik maliyetleriolmak üzere damping uygulaması nedeni ile Türkiye'nin rekabet şansının çok düşük olduğugörülmüştür. Özellikle Avrupa pazarına olan yakınlık,kalite ve markalaşma ile katma değeryaratan ürünler üzerine yoğunlaşarak sektörün geleceğinde söz sahibi olunabilir.Sonuç olarak ithalatın iç tüketimdeki payı sınırlı tutularak yerli üretici desteklenmelive sektörden kaçışlar önlenmelidir. ç pazarın daraldığı, dış pazarda ise aşırı rekabetin olduğubir dönemde sektörün ayakta kalması ve rekabet gücünün oluşması için özellikle devletdesteğine de ihtiyaç duyulmaktadır. Yatırım ortamındaki destek ve iyileştirmeler de üretimiarttırdığı gibi ,dış pazarlarda sektöre mücadele gücü kazandıracaktır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to evaluate the competition chance of Turkey atindustrial thread production. As a natural result of globalization, Turkey, before all,should keep it's present position against market conditions which are getting hard dayby day. For this reason, the most important point of the research is to prepare sectorprofile and to evaluate supply and demand situation. It is aimed to determine theproduction, consumption and capacity situation and future projection of Turkey who isone of the leader industrial thread manufacturers.As a result of research, since Far East has reduced sale prices mainly as cheapraw material and labor costs, it was realized that the competition chance is very low.Through concentrating on the closeness to European market, quality, being brand andvalue added products, it can be involved to the future of the sector.As a result, local manufacturers should be supported through keeping share ofimport at local consumption limited and the leavings from sector should be prevented.At a period in which local market is getting smaller and an excessive competition ispresent at foreign market, government support is needed to keep sector alive and set thecompetition power. The support and improvements at investment environment willincrease the production and supply the sector struggle power at foreign market.