360 derece performans değerleme sistemi ve bir uygulama
360 degree performance appraisal system and a case study
- Tez No: 188659
- Danışmanlar: PROF.DR. ZEYYAT SABUNCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
ŞLETME ANAB L M DALIYÖNET M - ORGAN ZASYON B L M DALI360 DERECE PERFORMANS DEĞERLEME S STEM VE B R UYGULAMAEmtullah D NÇ(Yüksek Lisans Tezi)şletmeler sahip oldukları kaynakları etkin bir şekilde kullanarak hemrakipleriyle mücadele etmek, hem de pazar paylarını artırarak sektörde iyi bir yeredinme çabası içindedir. Bunu gerçekleştirebilmek için insan kaynağına daha fazlaönem vermek zorundadırlar. şletmelerde mevcut insan gücünün performansınınbilinmesi gerekir. Yakın zamana kadar performansın ölçülmesi için gelenekselyöntemler kullanılırken, günümüzde insan gücü performansını daha objektif olarakölçebilen yeni yaklaşımlar bulunmaktadır. Bunlardan biri de 360 derece performansdeğerleme sistemidir. Örgütlerin tüm seviyelerindeki liderler ve çalışanlar bilgininkalitesini iyileştirmede alacakları geribildirim yollarını değiştirmişlerdir. Bu çalışmadaortaya konulan yeni model yukarıdan aşağıya doğru olan süreci tersine çevirmiştir.Çalışanın iş ilişkisinde olduğu tüm kesimlerden gelen çoklu geribildirim tek birkaynaktan gelen bilgiye göre insanları daha güçlü bir şekilde etkilemektedir. Buçalışmada insan gücünün performansını çok boyutlu ve çok geniş olarak değerleyen veyöneticilere daha geniş bir bakış açısı sunan 360 derece performans değerleme sistemiele alınmaktadır. Bununla birlikte bu modelde geribildirim sayesinde, kişi kendiperformansı hakkında çok çeşitli bilgiye sahip olmaktadır.ANAHTAR KEL MELER: Performans Yönetimi, 360 Derece Performans DeğerlemeSistemi, 360 Derece Geribildirim.
Özet (Çeviri)
BUSINESS ADMINISTRATION MAIN SCIENCE BRANCHMANAGEMENT - ORGANIZATION SCIENCE BRANCH360 DEGREE PERFORMANCE APPRAISAL SYSTEM AND A CASE STUDYEmtullah DINC(Master Thesis)Organizations are tend to use their sources efficiently not only to contend withtheir rivals but also have a good position in the sector by increasing their marketpositions as well. In order to manage this, they should give more importance to humanresources. In organizations, current performance of human power should be known. Sofar, traditional methods have been used to measure performance, however, today theyare new approaches to do this more objectively. One of them is 360 degree performanceappraisal system. Leaders and employees have changed the feedback ways at all levelsof organizations, which they will take on improving the knowledge quality. The newmodel that will be put forward in this study has inverted the process which was from thetop to the bottom. The multi-feedback coming from the entire sector that employees inrelation is affecting the people more powerful than knowledge coming from a singlesource. In this study, 360 degree performance appraisal system, which appraises humanpower performance highly and multi dimensionally and offer a wide point of view tomanagers, has been dealt with. Furthermore, one could have various kinds ofinformation about his/her own performance in this model with the help of feedback.KEYWORDS: Performance Management, 360 Degree Performance Appraisal System,360 Degree Feedback.