Oryantalistlerin hadislerin menşeini tespite yönelik yöntemleri
Orientalists' methods for determining the origin of hadith
- Tez No: 188669
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İBRAHİM HATİBOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Hadis çalışmalarında yeni kullanılan bir terim olan `hadis tarihlendirme'ifadesi oryantalistler tarafından özellikle XX. yüzyıldan itibaren kullanılmaktadır.Müslüman âlimler `hadislerin sıhhatini tespit etme' ifadesini tercih etmektedirler.lk bakışta bu ifadeler arasında fark yok gibi görünse de sonuçlar iki grup ilimadamının yaklaşımlarındaki farklılığa işaret etmektedir. Müslüman ilimadamlarının tutumunu şekillendiren husus, onların hadis literatürünü sadece tarihûbir kaynak olarak değil aynı zamanda hukukû ve ahlâkû normların çıkarıldığı birkaynak ve dahası medeniyetlerinin temeli olarak kabul etmeleridir.Bu çalışmada, dört hadis tarihlendirme yöntemi incelenmiştir. Bunlarhadisleri isnada, metne, isnad ve metne ve son olarak da hadisin ilk kez geçtiğikaynağa göre tarihlendirme yöntemleridir. snada dayanan yöntem, JosephSchacht tarafından geliştirilen ve G. H. A. Juynboll tarafından detaylandırılanmüşterek râvi teorisi üzerinde yoğunlaşmaktadır. kinci metodu uygularkenoryantalistler metinlerin içeriklerine veya biçimlerine öncelik vermektedirler.Üçüncü yöntem önceki iki yönteme dayanmaktadır. Bu yöntemi uygulayanoryantalistler müşterek râvi fenomenini farklı yorumlamıştır. En az kullananyöntem hadisleri ilk kez geçtikleri kaynağa göre tarihlendirmedir. HaraldMotzki'nin haklı olarak söylediği gibi M. J. Kister bu yönteme farklı bir boyutgetirmiştir.
Özet (Çeviri)
The phrase of `dating tradition? which is a newly used term in the hadithstudies have been used by orientalists especially since XX. century. Muslimscholars prefer the phrase of `determining authentication of hadith?. Even if at thefirst sight it seems that there is no difference between these phrases, the resultspoint the difference in the approaches of two groups of scholars. What forms theattitude of Muslim scholars is that they accept hadith literature as not only thehistorical source but also a source from which they distilled legal and moralnorms and what is more the basis of their civilization.In the present study, four methods of dating tradition are analyzed. Theseare methods of dating traditions based on isnads, matns, both isnads and matnsand finally the sources in which the tradition is found for the first time. Themethod based on isnad zeroes in the common link theory which was developed byJoseph Schacht and have been elaborated by G. H. A. Juynboll. While applyingthe second method, orientalists give priority to contents or forms of matns. Thethird method is based on two previous methods. Orientalists who apply thismethod interpret common link phenomenon differently. The least used method isdating hadith based on the source in which the hadith is found for the first time.M. J. Kister gives a different dimension to this method as Harald Motzki rightlysaid.