Sahabenin sünnet anlayışı
The Companions understanding of the Sunna
  1. Tez No: 51577
  2. Yazar: BÜNYAMİN ERUL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TALAT KOÇYİĞİT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 402
Özet
ÖZET ERUL, Bünyamin, Sahabenin Sünnet Anlayışı, Danışman: Prof. Dr. Talat KOÇYİ?İT, A.Ü. İlahiyat Fakültesi, 1996, 1-IX, 402 s. Tez, herbiri üçer kısım ihtiva eden iki bölüm ile bir sonuçtan oluşmaktadır. Kavramsal Çerçeve adlı ilk bölümde önce sahabînin kimliği tartışılmış ve örfî kullanıma, fiilî duruma ve Kur'an'a uygun olduğu için Usulcülerin tanımı tercih edilmiştir. Sünnetin Kavramlaşma Süreci kısmında Arap edebiyatında ve Kur' an' da mevcut olan sünnet kelimesini, Hz. Peygamberin de bazen lügavî olarak, bazen de örnek davranışları için kullanıldığı gösterilmiştir.“Sunnetu'n-Nebî”kavramının oldukça geç bir kavram olduğunu iddia eden bazı oryantalistlerin aksine sünnet, ilk dört halife dahil, büyük sahabîler tarafından da -bazen lügavî ve siyasî kontekstte olsa bile- terim anlamına yakın bir mânâ ile kullanılmaya başlamış, kavram için gerekli alt yapı oluşturulmuştur. Hz. Aişe, İbn Abbas ve İbn Ömer gibi genç sahabîlerin dilinde ise o, kavramlaşma sürecini tamamlamıştır. Üçüncü kısımda Sahabenin Peygamber Telakkisi işlenmiştir. Kur'ânî Peygamber anlayışıyla yoğrulan sahabenin, Rasulullah'a bir beşer, Peygamber, hakim ve lider olarak bakışları üzerinde durulmuştur. Hz. Peygamber ûe sahabe arasındaki tabiî ve samimi ilişkilerin altı çizilmiş, onun sahabe nezdindeki otoritesi vurgulanmıştır. Sahabenin Sünnet Anlayışı adlı ikinci bölümde üç temel eğilim tesbit edilmiştir. Bunlar: 1- Zahirî Yaklaşımlar: Burada bazı sahabilerin Hz. Peygamberin sözlerine lafa, davranışlarına ise şeklî yaklaşımları ele alınmıştır. Daha çok belli sahabîlerin mizaçlarından ve Hz. Peygambere olan aşın muhabbetlerinden kaynaklanan bu eğilimde tamamen duygusal bir anlayış hakimdir. Onlar için Hz. Peygamberin ne dediği ve ne yaptığı önmeUdir. 2- Fıkhî Yaklaşımlar: Burada da, Hz. Peygamberden sadır olan bir söz ve davranışın kaynağı, illet ve maksadının ne olduğu, bağlayıcı olup-olmadığı, devamlılığı vb. bazı hususların gözetildiği, anlamaya yönelik yaklaşımlar tahlil edilmiştir, özellikle güçlü muhakeme gücü olan bazı sahabilerin Hz. Peygamberin ne demek istediğini, niçin ve hangi şartlarda böyle yaptığını kavramaya çalışan sorgulayıcı bir anlama biçimi üzerinde durulmuştur. 3- İçtihadı Yaklaşımlar: Burada ise, Hz. Peygamberin vefatından sonra müctehit sahabilerden Hz. Ebu Bekir, Ömer, Osman, Ali ve Muaviye'nin şartlar ve maslahatlar gereği bazı yeni ve değişik tasarrufları, icraat ve ictihadlan incelenmiştir. İcraat mevkiindeki bu halifelerin söz konusu uygulamaları, zahiren Hz. Peygamberin bazı talimat ve tatbikatlarına muhalif gibi gözüküyorsa da, hakikatte yine Kur' an ve sünnetin özüne, ruhuna uygun gâî yorumlara dayanmaktadır. Sonuç olarak, asırlarda- biriken problemlerimize çözüm getirebilmek için sünnet ve hadislerin mutlaka fakîh sahabilerin yöntem ve yaklaşımlarıyla anlaşılması, müctehit sahabilerin yaklaşımlarıyla da çözümler üretilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır. Bu hususta sahabe, bizim öncülerimiz olduğu kadar, dayanaklarımız da olmalıdır. Öf
Özet (Çeviri)
SUMMARY ERUL, Bünyamin, The Companions Understanding of the Sunna. Ph. D. thesis, supervised by Prof. Dr. Talat KOÇYÎ?ÎT, Faculty of Divinity, Ankara University, 1996, 1-Dt, 402 pp. This work comprises two chapters which are divided into three parte and a conclusion. The first chapter begins with a definition of the companions of the Prophet. It argues that the definition of the companion developed by methodologists is better as it is in accordance with the historical findings, real situation and the Qur'an itself. The second part of the first chapter, critically reviews the process of the conceptualzation of the Sunna. It is pointed out that the term Sunna, which of course can be found in Arabic literature as well as in the Qur'an, used and utilized by the Prophet both in its literal meaning and sometimes in different context as indicating an examplary attitude. In spite of the claim made by some Western Islamists i.e., the concept of the Sunna had formed in a very late period after the death of the Prophet, it is found out that the term Sunna already had been defined and formed in the time of the first four Caliphs and between the young generation of the companions such as Aisa, the wife of Prophet, Ibn Abbas, and Ibn Omar. The third part evaluates the companions conception and understanding of the Prophet. It suggests that as the companions understanding of the Prophet was shaped by the Qur'an, they see him as a man, a Prophet, a leader and a judge. At this context, the relationship of the companion with the Prophet analyzied to some extent and the authority of the Prophet for them underlined. The second chapter reviews the companions uderstanding of the Sunna and three main trends has been identified. The first is the Zahirate (the literalist) approach. The literalist approach deals with the Prophet's tradition in the literal sense and his behaviour in a formal and external sense. It is underlined that the keynote of the literal approach is their acceptanse of the literal interpretation of the Qur'an and the Hadith. The second approach is the legal (fiqht) one which deals with the source, objectives (illah) of the Prophets sunna and behaviour.Then the obligatory character of Hadith and Sunna, if the are, has been eximined in some detail. The third approach is the interpretative one (ijtihâdî).This approach appeared right after the death of the Prophet. The interpretative approach, the first representives of which, of course, includes the first four Caliphs as well as Muaviye, met the ever-arising new situations by applying to these their judgement in the light of the Qur'an and what the Prophet had thougth them. Therefore, this section tries to elicite the main characteristics of this approach by means of a critical survey of examples provided by these leading personality of early Islam and companions of the Prophet. In conclusion, it is argued that the aproach developed by jurisprudent companions is necessary in understanding the true nature of Hadith and Sunna and then apply the methodology which has been developed by interpretative approach (mujtahid companions) to find concrete solutions to the present problems that are facing us. The companions of the Prophet should be both our leading examples when trying to understand Sunna and Hadith on the one hand, and fundemental ancestors in this respect on the other.