Bir Hıristiyan apolojist olarak Saint Thomas Aquinas
Saint Thomas Aquinas as a Christian apologist
  1. Tez No: 188704
  2. Yazar: MUHAMMET TARAKCI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET GÜÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
FELSEFE VE D N B L MLER ANAB L M DALID NLER TAR H B L M DALIB R HIR ST YAN APOLOJ ST OLARAK SAINT THOMAS AQUINASMUHAMMET TARAKCIDoktora TeziApoloji belli bir saldırı karşısında Hıristiyan inancını savunmak anlamına gelir. Tezimiz,Aziz Thomas Aquinas'ı bir apoloji yazarı olarak ele almakta ve aşağıdaki sorulara cevapbulmaya çalışmaktadır: Roma Katolik Kilisesi'nin en büyük düşünür ve teologlarından biriolan Aquinas kendi dinini nasıl görmektedir? Hıristiyanlığı akılla nasıl uzlaştırmaktadır?Hıristiyanlığı diğer dinlere, özellikle de slâm'a karşı nasıl savunmaktadır? Tezimiz, busoruların cevaplarını bulmak suretiyle, en önemli düşünürlerinden biri aracılığıylaHıristiyanlık'ın öğrenilmesini mümkün kılmaktadır. Başka bir deyişle, tezimiz birHıristiyan'a kendisi ve dini hakkında konuşma fırsatı vermektedir.Kendisini teolog ya da Kutsal Doktrin uzmanı olarak gören Aquinas Tanrı'yla ilgili konularıikiye ayırmaktadır: Tanrı'nın varlığı, isimleri, birliği, yaratma, ruhun ölümsüzlüğü veTanrı'nın dünyayı yönetmesi gibi bazı konular akılla açıklanabilir. Teslis, inkarnasyon,sakramentler ve eskatolojik meseleler ise akılla anlaşılıp açıklanamayacak meselelerarasındadır. Tezimiz Tanrı'yla ilgili her iki tür konuyu da incelemeyi amaçlamaktadır.Tezimiz ayrıca Aquinas ile slam ve Müslümanlar arasındaki ilişkiyi de ele almakta veAquinas'ın apolojetik eseri olan Summa Contra Gentiles'in gerçekten slâm'a veMüslümanlara karşı yazılıp yazılmadığını sorgulamaktadır. Ayrıca, Aquinas'ın, slâm'ıgerçekten bilip bilmediği de incelenmektedir.Danışman: Prof. Dr. Ahmet Güç 242 sayfaANAHTAR KEL MELER:apolojireddiyeAquinasHıristiyanlıkpolemik
Özet (Çeviri)
DEPARTMENT OF STUDY OF RELIGION AND PHILOSOPHYHISTORY OF RELIGIONSAINT THOMAS AQUINAS as a CHRISTIAN APOLOGISTMUHAMMET TARAKCIPh.D. ThesisApology is a particular defence of the Christian faith with reference to a definite attack.This thesis deals with Saint Thomas Aquinas as a Christian apologist and tries to findanswers the following questions: How did Saint Thomas one of the most influentialthinkers and theologians of the Roman Catholic Church see his own religion? How did hereconcile Christianity with reason? How did he defend Christianity against other religions,especially against Islam? Answering those questions, this thesis enables to knowChristianity through one of its greatest thinkers. In other words, this thesis gives aChristian an opportunity to speak himself and his religion.Considering himself a theologian or a scholar of sacred doctrine, Aquinas divided divinematters into two: Some can be explained with natural reason such as existence of God,divine names, oneness of God, creation, immortality of soul and God?s providence overthe world. On the other hand, trinity, incarnation, sacraments and eschatological mattersare among subject-matters that can not be understood or explained with natural reason.This thesis aims to explain both those two kinds of divine matters.This thesis also deals with the relation between Aquinas and Islam or Muslims. Itquestions whether Aquinas? apologetic work, Summa Contra Gentiles, was really writtenagainst Muslim. In addition, it examines if Aquinas really knew Islam.Advisor: Ahmet Güç, Prof.Dr. Pages: 242ANAHTAR KEL MELER:apologyapologeticsAquinasChristianitypolemic