11-14 yaş için hazırlanan okul sözlüklerinde tanımlar üzerine bir araştırma
A Research on the definitions in school vocabulaies prepared for ages between 11-14
- Tez No: 188713
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA KAÇALİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 401
Özet
12ÖZET11-14 Yaş İçin Hazırlanan Okul Sözlüklerinde Tanımlar Üzerine BirAraştırma adlı bu çalışmada, okul sözlüklerindeki tanımların özellikleriincelenmiştir.Araştırmada incelenen okul sözlükleri şunlardır: TDK'nın OkulSözlüğü (2000), Ali PÜSKÜLLÜOĞLU'nun Öğrenciler İçin Resimli TürkçeSözlük'ü (2003) ve Kemal KÖKTÜRK'ün İlköğretim Okulları İçin Yeni TürkçeSözlük'ü (2000).Araştırma iki bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde; incelenen okul sözlüklerindeki kelimelerintanımları, yakın anlamlı oldukları kelimelerle aralarındaki fark belirtilmiş,kelimelerin tanımları yeniden yapılmıştır. Bu bölümde 815 madde başı yeralmaktadır. Bu madde başları, bu bölümün evrenini oluşturmaktadır.Sözlüklerdeki tanımların incelenmesi amaçlandığından tarama yöntemikullanılmıştır.Araştırmanın ikinci bölümünde okul sözlüklerindeki tanımlarınöğrenci algılarına göre anlaşılırlığının belirlenmesi amaçlandığından, 3'lüLikert anketinin sonuçlarına yer verilmiştir. 25 kelimeden oluşan bu anketFiruzköy İlköğretim Okulu'nda öğrenim gören 6-A, 6-B, 7-A, 7-C, 8-B ve 8-Csınıflarındaki 150 öğrenciye uygulanmıştır. Firuzköy İlköğretim Okulu 2.kademe öğrencileri çalışmanın evrenini, şans yoluyla seçilen 150 öğrenci deçalışmanın örneklemini oluşturmaktadır. Bu bölümde, tarama modeliiçindeki betimleme yöntemi kullanılmıştır.Araştırma sonuçlarından elde edilen bulgular şöyle özetlenebilir:1. Okul sözlüklerinde bazı kelimeler yanlış tanımlanmıştır.2. Okul sözlüklerindeki bazı kelimelerin yakın anlamlı olduğukelimelerden anlam ayırıcı özelliği belirtilmemiştir.3. Okul sözlüklerinde yer alacak kelimelerle ilgili belli bir ölçütyoktur.4. Uygulanan anketten elde edilen yüzdelik sonuçlara göre, öğrencilerbu çalışmada yapılan tanımları iyi anlaşılır (orman % 80), TDK ve AliPÜSKÜLLÜOĞLU'nun sözlüğündeki tanımları orta anlaşılır (orman % 65,3; %48), Kemal KÖKTÜRK'ün sözlüğündeki tanımları ise az anlaşılır (orman 55,3)bulmuşlardır.
Özet (Çeviri)
13ABSTRACTIn this study, which is titled as A Research On The Definitions InSchool Vocabularies Prepared For Ages Between 11-14, charactheristics ofthe definitions used in school vocabularies are examined.School vocabularies that are examined in this study are: TDK SchoolVocabulary (2000), Turkish Vocabulary with Pictures For Students by AliPÜSKÜLLÜOĞLU (2003) and New Turkish Vocabulary for Primary Schools byKemal KÖKTÜRK (2000).This study has two parts.In the first part, definitions of the words in the examinedvocabularies, differences between the words which have near meanings withthe original words are found and those words are redifined. In this sectionthere are 815 items placed. These items composes the universe of this study.Because the aim is to examine the definitions in vocabularies, the methodused in this study is scanning.In the second part of the study the aim is to measure the studentcomprehension of the definitions in the school vocabularies. Method usedhere is Triple Likert Survey. This survey consists 25 words. This surveyapllied on to 150 students attending Firuzköy Primary School, in the classesof 6-A, 6-B, 7-A, 7-C, 8-B and 8-C. The total sum of the students attending tothe second grade (classes 6-8) are the universe of this study. Applicant 150students which are choosen by chance are the sample of this study.The following are the summary of the results of this study:1. Some words in the school vocabularies are wrong defined.2. It is not made clear that differences between words which havenear meanings.3. There is not criterion for words placed in school vocabularies.4. According to the percentage results of the applied survey, studentsare found the prepared vocabulary for this study as well comprehensible(forest 80 %), vocabularies of TDK and Ali PÜSKÜLLÜOĞLU as averagecomprehensible (forest 65,3 %; 48 %) and, vocabulary by Kemal KÖKTÜRK asinsufficiently comprehensible (forest 55,3 %).