Ortaöğretim kurumlarında coğrafya dersi öğretiminin değerlendirilmesi: Ümraniye örneği
Evaluation of geography teaching in secondary schools: Ümraniye sample
- Tez No: 188715
- Danışmanlar: DR. MEHMET ÜNLÜ, PROF.DR. RAMAZAN ÖZEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Eğitim ve Öğretim, Geography, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafya Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Ortaöğretim kurumlarında coğrafya dersi öğretimini konu alan bu tez; coğrafya dersinin öğretilmesininönemini, öğretilmesi esnasında karşılaşılan problemleri, bu problemlerin kaynaklarının neler olduğu ve buproblemlerin çözülebilmesi için gerekli olan önerileri içermektedir. Bu doğrultuda kapsamlı bir araştırmayapılmış ve bu araştırma sonuçları bölümler halinde kategorize edilmiştir.Birinci bölümde, çağdaş coğrafyanın tanımı yapılmıştır. Daha sonra coğrafyanın içeriği üzerindedurulmuştur.İkinci bölümde, öğretim programları hakkında genel bilgiler verilerek, bir öğretim programınınoluşturulması konusunda ne gibi çabaların gerekli olduğu üzerinde durulmuştur. Şimdiye kadar geliştirilencoğrafya öğretim programları ele alınmıştır.Üçüncü bölümde, öğretim teknikleri hakkında genel bilgiler verilerek, ortaöğretim kurumlarındacoğrafya öğretiminde kullanılması gereken öğretim teknikleri gözden geçirilmiştir. Öğretim esnasındakullanılacak araç - gereçler konusunda ise, ayrıntılı tanıtıcı bilgiler verilmeyip, yalnızca öğretimingerçekleştirileceği fiziki ortam üzerinde durulmuştur.Dördüncü bölümde, coğrafya öğretmenlerine ve öğrencilere uygulanan anket çalışmalarınınsonuçlarından faydalanarak, coğrafya öğretiminin öğretmen ve öğrenci gözüyle ortaöğretim kurumlarındakiyerinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Öğretmen ve öğrencilere coğrafyanın tanımı ve içeriği, ortaöğretimcoğrafya öğretim programları, kullanılan öğretim teknikleri, ders kitapları hakkında sorular yöneltilmiş, alınancevaplar analiz edilmiş ve tespit edilen problemlere göre çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis issued on teaching geography lesson in secondary school includes the importance ofteaching geography, the problems that appear during the teaching and it gives some advices about the solutionsof these problems. Through this point a general research is done and the results of the research are categorizedinto some chapters.In the first chapter modern geography is introduced and then it mentions about the content of thegeography.In the second chapter giving general information about teaching programmes, the kinds of efforts thatare required to form an education program is discussed. The Geography teaching programmes that have beendeveloped so far are considered.In the third chapter giving general information on teaching techniques, the teaching techniques that arerequired to be used in Geography teaching programmes in Secondary Teaching Institutions are gone over. Notonly being given detailed and introductory information about the equipment that will be used during teaching, butalso the physical environment where the teaching will be done is discussed.In the fourth chapter the purpose is to put Geography into the right place in Secondary Schools byusing the results of the questionnaires done to the Geography teachers and students. In the questionnaireteachers and students were asked about the definition of the Geography and the content of it, the techniquesused in Secondary school Geography teaching programmes and lesson books and the answers were analysedand some solutions are given for the problems that were determined.