Türkiye ve Avrupa Birliği ilköğretim okulları sanat programlarının karşılaştırılması
- Tez No: 188743
- Danışmanlar: PROF.DR. BÜNYAMİN ÖZGÜLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Dünyada ve kendi toplumları içinde yaşayan, farklı kültürleri tanıtmak, kültürbirikimlerini herkese anlatarak bütün toplumun yararlanmasını sağlamayı amaçlamak,sanat eğitimi sayesinde olabilir.Sanat eğitimi derslerinin içeriği öğrencilere uygulamalı yapılarak sanatıntarihsel gelişimini, estetiği, sanat eserlerine nasıl bakmaları gerektiğini deöğretilmektedir. Televizyon, bilgisayar ve farklı medya ürünleriyle bize göre çok dahaönce tanışan, sanayileşme süreci içinde farklı kültürlerin toplandığı şehir toplumu veşehirsel kültür gerçekleriyle uzun yıllar önce karşılaşan Avrupa toplum yapısınındurumu, bu toplum içinde yetişen çocukların ve üniversite gençliğinin birer öğrenciolarak okullarda ezbere dayanmayan, sorgulamaya dayalı resim derslerini nasılaldıkları bu çalışma kapsamında içerik olarak incelenmiştir.Ülkemizde çoğu okulda sınıfta yapılan sanat eğitimi dersleri dünya ve kendisanatımızla ilgili hayatı ve çevrelerini daha iyi algılayabilmeleri için daha kapsamlı vegerçek hayatla bağıntılı kültür ve sanat eğitimi derslerine ihtiyaç vardır.Sanat eğitimi öğrencilerin normal hayattan kopmadan, eğitim görmelerininsağlanması açısından çok önemlidir. Özellikle ilköğretim okullarında öğrencilerin,sınıf içi ve dışı ortamlarda çalışmaları, ülkemizdeki okul ortamına göre çok farklı olanAvrupalı Biriliğine üye ülke öğrencilerle karşılaştırılması bu çalışmanın temelinioluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Introducing different cultures living overall the world and in specified societies,aiming to provide the society to draw benefit by telling the accumulation of theircultures just could be by art education.By doing the content of the art studies applied to the students, the historicalimprovement of art, aesthetics of it and the way how they should look after the artisticworks also have been taught. The structure of Europe Society, that has meet withtelevision, computer and different media products long time ago when compared tous, and that has meet with the facts of civic culture and civic society where differentcultures have been gathered together during industrialization process, has beenexamined and it has also been examined the way how children and university youthgrowing in this society, are taking picture lessons based on cross-examination notbased on memorization.For the students to be able to perceive their environment and life related to ourart better, at classes in most of the schools there is a need of culture and art studylessons having more scope and connected to real life.Art study is very important on the point that it provides them to be educatedwithout cutting connection with normal life. Especially, in primary schools the studentworkings inside and outside the class, comparing the students in our country with theEuropean Union member county students, the school environment of whom is verydifferent, forms the basic principle of this study.