Uluslararası diploma (international baccalaureate) ile Milli Eğitim Bakanlığı lise 1-3 biyoloji dersi programlarının karşılaştırılması
Comparison of high school 1-3 biology curricula of Turkish Ministry of Education and international baccalaureate
- Tez No: 188742
- Danışmanlar: PROF.DR. SEMA ERGEZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalışmada Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) lise Biyoloji dersi öğretim programıile ülkemizde 14 özel okulda uygulanan Uluslararası Bakalorya (InternationalBaccalaurette-IB) programının Biyoloji ders programı karşılaştırılarak bu programlarınbenzerlik ve farklılıkları, yeni bir biyoloji programına getirilebilecek öneriler ve IBprogramının ÖSS için hazırlayıcı olup olamayacağı araştırılmıştır. Bu çalışmaylaaşağıdaki sonuçlara ulaşılmıştır.MEB programında hedef ve etkinlikler öğretmeni yönlendirecek şekildedüzenlenmiştir. IB programında ise hedeflerin açıklamaları öğrenciyi bilimin doğasınıöğrenmeye ve bilimsel yöntemi kavramaya yönlendirmektedir. Dolayısıyla, IBprogramının MEB programına göre daha öğrenci merkezli olduğu söylenebilmektedir.IB Biyoloji programında hedefler ve hedeflere yönelik açıklamalar çok net birşekilde açıklandığı için ders planlarının hazırlanması ve uygulama aşamasında öğretmenbir belirsizlik yaşamamaktadır. MEB programında ise hedef ve etkinlikler, öğretmene açıkbir yönlendirme getirmemektedir.Detaylı çalışma, MEB Biyoloji programının IB öz biyoloji programından dahakapsamlı olduğunu göstermiş ve bu yönüyle IB yüksek seviye biyoloji programıylabenzerlik gösterdiği saptanmıştır. Buna rağmen, IB yüksek seviye Biyoloji programı dahatematik bir yapıdadır.Yeni hazırlanacak biyoloji programına bazı değişiklikler ve yeni öğretimyaklaşımları önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, lycee Biology curriculum of Turkish Ministry of Education (MilliEğitim Bakanlığı-MEB) and Biology curriculum of International Baccalaurette (IB), whichhad been put into practice in 14 schools of Turkey, were analyzed and compared. Then, thedifferences and similarities between two programs, suggestions that could be offered forthe new biology curriculum and how much IB biology program is sufficient to be preparedfor University Entrance Exam (Öğrenci Seçme Sınavı-OSS, were determined. Followingresults were obtained by this study.In MEB biology program, objectives and teaching-learning activities are organizedas teacher oriented, not the student. On the other hand, in IB program, explanations statedfor objectives are student oriented to encourage the student to learn the nature of scienceand understand the scientific method. So, it can be stated that IB program is more student-centered.In IB Biology program, since the objectives and explanations about objectives arepresented very clearly, the teachers do not experience any uncertainities in preparinglesson plans and instruction. However, in MEB program, objectives and teaching-learningactivities are not clear enough to guide the teacher.The detailed study showed that MEB Biology program covers more subjectextensively than IB core biology program and on this respect they are similar with IB highlevel Biology program. However IB high level Biology program is more thematic.Some changes and new strategic approaches are suggested for the new biologycurriculum.