Peygamberliğin imkanı ve gerekliliği
The necessity and possibility of Prophethood
  1. Tez No: 188795
  2. Yazar: ERDOĞAN AKYÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. METİN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Allah insanı yaratmış ve ondan bazı davranışları yerine getirmesini istemiştir.Yarattıkları arasında en değerli varlık insandır. Ona akıl ile irade verilmiş, bununsonucunda da ona bazı sorumluluklar yüklenmiş ve ondan iyi bir kul olup bazımükellefiyetleri yerine getirmesi istenmiştir.Allah insanı yaratmakla ona en büyük nimeti vermiş, onlara model olması,sorumluklarını hatırlatması ve ona yol göstermesi için peygamber göndermiştir.Allah peygamberleri insanların kendi içlerinden onlara yardımcı olması içingöndermiştir. Peygamberler güzel davranışları, iyi huyları ve adil davranışlarıyla eniyi modeldirler.Bütün peygamberler vahiy almışlardır. Vahiy peygamberliğin şartlarındandır.Allah vahyi istediği zamanda, istediği mekanda ve istediği şekilde göndermiştir.Peygamberliğin işaretlerinden birisi de mucizedir. Mucizeler peygamberlerinelinde gerçekleşen harikulade olaylardır. Mucizeler insanların gözleri önündegerçekleşir ve Allah peygamberlerini desteklemek için mucize gönderir.Peygamberler insanlara kendi başlarına çözemeyecekleri konularda yardımcıolurlar. Çünkü insan kendi başına nasıl ibadet edeceğini, Cenneti ve Cehennemibilemez.slam itikadına göre her Müslüman hangi millete gelirlerse gelsinler farketmeksizin peygamberlerin hepsine iman etmek zorundadırlar. Kim peygamberlerarasında ayırım yaparsa gerçek manada slam Dinini inkar etmiş sayılır.
Özet (Çeviri)
God has created man and asked him to fulfill certain missions of behaviour.Among his creatures, the most precious one is human being. He is bestowed wit andwill power, as a result, has taken on determined responsibilities. To begin with, it isnecessary for people to gain consciousness of being good servants of God and to liveaccordingly. God has blessed people by creating them. Also, he has entrusted theprophets with reminding the people of their responsibilities, showing them the rightway, teaching them the unknown and setting good examples to them.God has appointed his prophets among them to guide them also. Prophets arebest models with their moral conduct, decent behaviour, genial communicativespirits and fair manners.All of the prophets have been presented divine revelations. Revelation is oneof the divine conditions of prophethood. God reveals them whenever, wherever andhowever He wishes to.One of the sings of prophethood is miracle. Miracles are phenomenalhappenings in the hands of the prophets. Miracles come true before the eyes of thepeople. God creates the miracle to support his prophets.Prophets help people for subjects which they can?t solve by themselves.People can?t comprehend the unknown and the essence of worship rituals bythemselves. People are also ignorant of the Hereafter, Hell and Paradise until they areprovided with the aforementioned information by the prophets. Prophets make clearsubjects such that for people.In the Islamic Creed, every Muslim has to believe all the prophets no matterwho came for which nation. If anyone differentiates among the prophets he rejectsthe Islamic Religion in the sense.