İmam Gazali ve nübüvvet anlayışı
Gazali's prophethood comprehension
- Tez No: 218804
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERAFETTİN GÖLCÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
?İmam Gazali'nin Nübüvvet anlayışı? konulu bu çalışmamızda ilk olarak konuya teorik alt yapı oluşturma açısından nübüvvetle ilgili temel kavramlar ele alınarak Gazali öncesi ve sonrası İslam düşüncesi içerisinde gelişen nübüvvet tartışmaları ele alındı.Gazali'nin nübüvvet tartışmalarındaki yerini tespite çalıştığımız ikinci bölümde ise nübüvvetle ilgili genel ilkelerden olan nübüvvetin Vehbiliği ve kesbiliği, peygamberliğin sona ermesi ve peygamberlerin ismeti gibi konular tartışılarak Gazali'nin bu konulara yaklaşımı tespite çalışıldı.Nübüvvet tartışmalarının temel tartışma konularından olan nübüvvetin imkanı, gerekliliği, mu'cize ve vahiy gibi konular ele alınarak Gazali'de bunların nasıl ve ne şekilde ele alındığı üzerinde duruldu.
Özet (Çeviri)
In our study which is called ?Gazali?s Prophethood Comprehension? , prophethood discussions within Islam thought have been explained firstly, by considering the systems of pre-Gazali and after him, and taking basic concepst up in term being of a theoritical subinfrastructure to the main subject.In the second chapter taht we have tried to fix Gazali?s location trough prophethood discussions. Gazali?s aproach related to general prophethood principles such as prophethoods? being given or gaining of it, conclusion of prophethood and prophets? fine life whithout sins, has been clarified.The possibility and necessity of prophethood, miracle and revalation which were inevitable and crucial matters in the discussion of prophethood have been discussed and the faet of how those matters were evaluated by Gazali has ben fixed.