Source monitoring in autobiographical recall: A complementary approach to reminiscence bump accounts
Otobiyografik anıların hatırlanmasında ve anı tümseğini açıklamada yardımcı bir yaklaşım olarak kaynak belleği ve kaynak belirleme
  1. Tez No: 188804
  2. Yazar: İDİL AYÇA KARACA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ TEKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma otobiyografik anıların yaşlara gore dağılımını frontalfonksiyonlar ve kaynak belirleme performansıyla ilişkilendirilerek yorumlamaamacıyla 20-89 yaş arası yetişkinlerle gerçekleştirilmiştir. Uyaran sözcükyöntemiyle elde edilen otobiyografik bellek verileri, Wisconsin Kart Eşleme Testi veStroop Testi ile değerlendirilen frontal fonksiyonlara ilişkin veriler ve kaynakbelirleme performansı verileri bu üç alan arasındaki ilişkileri belirleme amacıylaincelenmiştir. Frontal fonksiyonlarda ve kaynak belirlemede yaşlılıkla berabergörülen düşüşün yine bu yaş grubunda tutarlı bir şekilde gözlemlenen anı tümseğininoluşmasına katkısı test edilmiştir. Bu çalışmanın her bir bölümüyle ilgili hipotezlerbeklenen şekilde doğrulanmış olmakla birlikte, frontal fonksiyonların ve kaynakbelirleme performansının otobiyografik belleği ve anı tümseğini beklenen şekildeetkilemediği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The distribution of autobiographical memories constitutes one of the robustfindings in memory research. The present study, with the aim of interpreting thedistribution of autobiographical memories as a function of frontal function andsource monitoring performance, is conducted with participants between 20 and 89years of age. The data from autobiographical recall, as assessed by the cue-wordparadigm, source monitoring performance, and frontal function as assessed by twodifferent tests, the Wisconsin Card Sorting Test and the Stroop Test, was analyzed toinvestigate the hypothesis that impaired frontal function and source monitoring inold age might be two factors contributing to the consistently observed bump in thedistribution of autobiographical memories. Although the findings provided supportfor hypotheses regarding the individual components of the study, the mainhypothesis received only partial support. The findings are discussed in relation withthe wider arena of memory research as well as with the theoretical andmethodological implications that they present for future research.