Fundamentals credit ratings and global indicators: What determines Turkish sovereign spreads?
Temel göstergeler kredi notları küresel göstergeler: Türkiye'nin ülke riski nasıl belirlenir?
  1. Tez No: 188805
  2. Yazar: BURCU CİĞERLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMRE ALPER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tez Türkiye'nin ülke riskinin etkenlerini ampirik olarak incelemektedir.Türkiye'nin ülke riski 1997-2005 dönemi J.P Morgan Gelişmekte Olan Ülkeler BonoEndeksi baz alınarak hesaplanmıştır. Tezde ?çekiş? faktörleri olarak adlandırılan ülkeyeözgü temel göstergeleri, ?itiş? faktörleri olarak adlandırılan global etkenlerlekarşılaştırılmış, göreli olarak bunların önemleri üzerinde durulmuştur. Çekiş faktörleriolarak Türkiye'nin kredi notları ve alternatif olarak bazı temel makro göstergelerkullanılmıştır. Bunun yanısıra, A.B.D'nin para politikasının global finansal durumunubelirleyen önemli bir etken olduğunu düşünmekteyiz. Efektif federal faiz oranları vegelecek sözleşmeli federal faiz oranlarını kullanarak, A.B.D. para politikalarını beklenenve beklenmeyen olmak üzere iki kategoriye ayrıştırdık. Bunun yanısıra, çalışmamızı 15gelişmekte olan ülkenin zaman içindeki verilerini kullanarak geliştirdik. Bütün buçalışmalar sonucu ortaya çıkan: ülke kredi notları veya temel göstergeler ve küresellikidite durumunun dalgalanması, Türkiye ve diğer 14 gelişmekte olan ülke risklerindekihareketleri açıklamakta önemlidir, küresel likidite seviyesi ise bu hareketleri açıklamaktaönemsizdir. A.B.D. para politikasının beklenmeyen kısmının ne zaman önemsiz halegeldiğini anlamak için hareketli bir pencere içindeki verileri kullanan regresyon metodlarıuygulanmıştır. Son olarak, Şubat 1994 tarihinde Amerikan Merkez Bankası Açık PazarKomitesi'nin toplantı sonrası duyuru yayımlamasında yaptığı değişiklik sonucu A.B.D.para politikasının beklenmeyen kısmı bu tarihten itibaren ülke riskini açıklamaktaanlamsız hale gelmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes empirically the determinants of Turkish sovereign risk asproxied by J.P. Morgan?s Turkish Composite Emerging Market Bond Index spread forperiod 1997-2005. Specifically, the thesis explores the relative importance of countryspecific fundamentals, called the ?pull? factors, compared to global liquidity conditions,called the ?push? factors, in explaining the movements in the Turkish sovereign spreads.We use Turkish credit ratings and alternatively a number of macro-variables to accountfor the pull factors. We also use the stance and predictability of the U.S. monetary policyas an important indicator of global financial climate. Specifically, making use of effectivefederal funds rate and the federal funds futures rate, we decompose the U.S. monetarypolicy into its anticipated and unanticipated components. We also extend the analysis to apanel of 15 emerging market country spreads. We uncover that sovereign ratings orfundamentals and the volatility of global liquidity conditions not the level of globalliquidity conditions are significant in explaining the movements in the Turkish and other14 emerging market countries sovereign spreads. To understand when the unanticipatedcomponent became insignificant, we estimate rolling and recursive regressions andconclude that due to Federal Reserve Open Market Committee?s policy change inreleasing the statement in February 1994, unanticipated component becomesinsignificant.