The effect of the private sector on geographic distribution of public sector physicians in Turkey, 1990-2000
Türkiye'de özel sektörün devlet hastanelerinde çalışan doktorların bölgesel dağılımına etkileri, 1990-2000
- Tez No: 188803
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BURÇAY ERUS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
The availability and distribution of physicians is an important indicator of thestrength of a health system and is highly associated with mortality rates and lifeexpectancy. The purpose of this study is to determine the factors affecting the publicsector physician supply in Turkey with an emphasis on the impact of privatehospitals. The change in the physician supply at city-level from 1990 to 2000 isregressed on the number of private and public hospital beds, certain socio-economicvariables and market area characteristics. Considering that the response to privatehospitals could differ across physicians with different characteristics, the analysis isrepeated using 1) specialists vs practitioners, 2) physicians working for differenttypes of hospitals (namely Ministry of Health, SSK and university hospitals). Theeffect of private hospital capacity is found to be significant and positive forspecialists, whereas it is negative for practitioners. There is a significant and positivecorrelation between the private bed numbers and the supply of specialists working inMoH and university hospitals, but it does not seem to affect the SSK hospitals.Finally, the ten year period is divided into two 5-year periods to detect the effect ofthe change in obligatory service law in 1995 on the distribution of physicians.
Özet (Çeviri)
Sağlık personelinin mevcudiyeti ve dağılımı, sağlık sisteminin gücününönemli bir göstergesidir, aynı zamanda ölüm oranları ve yaşam beklentisi ile fazlacailişkilidir. Bu çalışmanın amacı, başta özelhastaneler olmak üzere, doktorlarınçalışma yeri seçimlerini etkileyen faktörleri bularak bu alandaki bölgesel dağılımsorununa çözüm bulabilmektir. Özel ve kamu hastanelerindeki yatak sayıları,sosyoekonomik değişkenler ve bölgesel özellikleri, 1990 ve 2000 yılları arasındakidoktor sayılarının il bazında değişimini açıklamak için kullanılmıştır. Özelhastanelerin etkisinin doktor grupları için farklılık gösterebileceği düşünülerekanalizler 1)uzman ve pratisyen hekim, 2)Sağlık Bakanlığı, SSK ve üniversitehatanerinde çalışan doktorlar için tekrarlanmıştır. Özel hastane kapasitesinin uzmandoktorlar üzerinde pozitif etki yaparken, pratisyen hekimler üzerinde negatif etkiyaptığı ortaya çıkmıştır. Sağlık Bakanlığı ve üniversitede çalışan uzman hekim sayısıile özel yatak sayıları arasında pozitif bir ilişki bulunmaktadır. Zorunlu hizmetyasasının, doktorların dağılımına etkileri, 1990-2000 dönemi beşer yıllık iki periyodabölünerek incelenmiştir.