1950-2000 ararsı Türk resminde figür, nesne, mekan ilişkisi
The relation between figure, object and space in Turkish painting between 1950-2000
  1. Tez No: 188831
  2. Yazar: AHMET DAĞLILAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CEBRAİL ÖTGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Çalışmada, 1950-2000 yılları arasında Türk resminde figür, nesne ve mekanilişkisi, belirlenmiş sanatçılar yapıtları aracılığıyla incelenmiş, çalışmanın son bölümünekapsama uygun uygulama çalışmaları konmuştur.Birinci bölüm içerisinde, genel figür, nesne ve mekan tanımlamaları açımlanmayaçalışılmış, tanımlamaların resimsel düzlemdeki kullanımlarına da değinilmiştir.kinci bölümde de 1950-2000 dönemi içerisindeki Türk resminde figür, nesne,mekan denemesi ana başlığı altında öncelikle, 1950 sonrası gelişen ve değişen toplumsalolaylar incelenmiştir. Aynı dönem içinden seçilmiş sanatçıların uygulamalarında figür, nesneve mekanı kullanım üslupları belirlenmiş, araştırmanın sonuçlarına dayalı olarak da bu verilerbelli bir sistematik geliştirilerek açıklanmaya çalışılmıştır. Bu sistematik yapıyı daha belirginkılmak için bulgular kesin bir yargı oluşturmayacak şekilde bir tablo ile verilmiştir.Sonrasında, sırasıyla; Toplumcu Gerçekçiler, Foto-Gerçekçiler, Gerçeküstücüler,Dışavurumcular, Yeni-Dışavurumcular başlıkları altında seçilen sanatçılar birer yapıtlarıylafigür, nesne, mekan ilişkisi bağlamıyla incelenmiştir.Son bölüm içerisinde çalışmanın çerçevesini belirleyen başlıkla ilişkilendirilmişresim uygulamaları araştırmaya dahil edilmiştir.Anahtar Kelimeler;Figür, Nesne, Mekan, Figüratif resim, Türk Resmi
Özet (Çeviri)
In the research; the relation among the figure, object and space in Turkish Paintingis examined through the works of choosen painters and the application studies appropriate tothe extention are placed in the conclusion part.In the first part, general definitions of the figure, object and space are given andalso touched on the usage of the definitions on the picture plane.In the second part, first of all, developping and changing phenomenons areexamined under the main title“The relation between figure,object and space in TurkishPainting between 1950-2000”. In the works of the artists choosen from the same period,theusage styles of the figure, object and space are defined and afterwards according to theconclusions these datums are efined in a systematic way. In order to maket this systematicconstruction more evidence, findings are given with a table in a way that doesn?t form acertain opinion. Afterwards, in an order, the artists belong to Social Realisticts,PhotoRealistics, Surrealistics, Expressionists, New-Expressionists are examined with one oftheir works concerning figure, object and space.In the last part the art applications associated with the title, which determines theframe of the work, are included in the research.Keywords;Figure, Object, Space, Figurative painting, Turkish Painting