Hermeneutik ve çağdaş Hermeneutiğe Habermas'ın katkıları
The contributions of Habermas on hermeniotics and comtemporary Hermeniotics
- Tez No: 188838
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SARA ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırma; felsefi düşüncenin en eski kavramlarından biri olan hermeneutiğinçağdaş felsefedeki yansımaları ve bu sisteme Habermas'ın katkıları üzerine hazırlanmıştır.Tarihsel gelişimi içerisinde hermeneutiğin hangi tarzlarda ele alındığının belirtilmesi ilebaşlayan yorumbilgisel yolculuk, terimin çağdaş uyarlamalarının açımlanması ile devametmiş ve Habermas gibi çağımızın en önemli düşünürlerinden biri ile sonlandırılmayaçalışılmıştır.Özü itibarıyla yaşamın her aşamasında karşımıza çıkan ve düşünce hayatına yönveren bir kavram olarak hermeneutiğin terim anlamı ve tarihsel gelişim aşamaları çalışmanınbirinci bölümünü oluşturmaktadır. Hermeneutiği anlayabilmek için temel oluşturan bubölümün üzerine ikinci bölümde çağdaş hermeneutik kuramcıları incelenmiştir. Bu bölüme ilksistemli hermeneutik çalışmaları ile başlanmış ve sırasıyla genel (romantik) hermeneutik,tarihsel yöntem hermeneutiği, fenomenolojik hermeneutik ve felsefi hermeneutik ile devamedilmiş, son olarak da eleştirel hermeneutik kuram ve kuramcıları incelenerek bölüme sonverilmiştir.Habermas'ın hermeneutik kurama olan etkisini ifade etmeyi amaçlayan üçüncü veson bölüm ise, filozofun düşünsel gelişiminin aktarılması ile başlamış ve Habermas'ınterminolojisindeki kavramların ışığında eleştirel sosyal bilimler kuramının ayrıntılarınadeğinilerek geliştirilmiştir. Son olarak da, Habermas'ın kendi sosyal amaçlarınıgerçekleştirme doğrultusunda hermeneutiği bir araç ve eleştiri basamağı olarak kullanmaisteğine ilişkin teori ve bu teorinin gerekçeleri ifade edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to reveal the reflections of hermeneutics, which is oneof the oldest concepts of philosophical thought, on the contemporary philosophy and thecontributions of Habermas on this system. The historical review beginning with theexplanation of hermeneutics within its historical development continues with the elucidationof the term wiyh its contemporary adaptations and ends in Habermas, who is one of the mostimportant philosophers of the current era.The operational definition of hermeneutics which directs the philosophical life atany phase of life and the historical development steps of the term comprise the first chapter.In this chapter, the pioneer systematic hermeneutics studies are presented preceding generalhermeneutics theories, and the theories and the theoreticians of historical methodhermeneutics, phenomenological hermeneutics, philosophical hermeneutics and finallycritical hermeneutics.The last chapter which aims at expressing the effects of Habermas on thehermeneutic theory begins with the transmission of the intellectual development of thephilosopher and develops by mentioning the details of the cricital social sciences theory in thelight of the concepts of Habermas terminology. Finally, the theory which is directed towardthe will of Habermas on using hermeneutics as a step of a means and criticism in therealization of the social aims and the reasons of this theory are tried to be defined.