Nakkaş Osman'ın Surname yapıtından resim yorumları
The painting interpretations from Surname by Nakkaş Osman
- Tez No: 188837
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CEBRAİL ÖTGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Her dönemin sanatı, kendinden önce üretilen yapıtlardan etkilenmiştir.Bir kültür öğesi olan eski yapıtlar, sanatçılara yaratıcı süreçlerinde kaynaklık etmiştir.Türk resim sanatının tarihi incelendiğinde, Çağdaş Türk resminin batısanatı anlayışı etkisinde 150 yılı aşkın bir geçmişiyle karşılaşılır. Oysa minyatür sanatınıda içine katarsak, 15 asır gibi uzun ve zengin bir tarihe sahip olduğu görülecektir. Böyleuzun bir geçmişe sahip olan minyatür, bir resim geleneği olarak, sanatçı için yeniyaratımlara katkı sağlayabilecek öğeleri de içinde barındırmaktadır.Bu araştırmada, Surname yapıtının sanat tarihsel süreci incelenerek,minyatürlerinde seçilen motiflerle, yeni yorumlara ulaşan uygulama çalışmalarıyapılmıştır.Çalışmada üç ana bölüm bulunmaktadır. Birinci bölümde minyatürüntanımlanması ve Türk minyatür sanatının tarihsel sürecine ilişkin bilgiler verilmiştir. Bu ilkbölümde, Cumhuriyetten sonra Batı resim tekniklerini benimseyen Çağdaş Türk resimsanatının gelişimi incelenirken, her dönem geleneksel, yerel ya da ulusal olana yönelensanatçı ve yapıtlarına değinilmiştir. kinci bölümde, tezin ana başlığını oluşturan Surnameyapıtının Osmanlı dönemi ve Türk minyatür sanatı içindeki yeri ve önemi irdelenmiştir.Üçüncü bölümde, Surname yapıtından esinlenilerek üretilen uygulama çalışmalarınınanalizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Each art has been affected by the works of art produced before. Old works ofart as the elements of a culture has been a source for the artists in their creative processes.When the history of Turkish art of painting is researched, it?s found out thatContemporary Turkish painting has spent more than 150 years in the effect of Westunderstanding of art. However, if we include miniature painting in it, we realize that it hasgot a long and rich history of over 15 century. Miniature painting-which has a long history-as a picture tradition, includes elements which help the artists in their new creations.In this research, applied studies which reach new comments with new motifsare done by investigating the historical process of the work of art named ?Surname?.This study is divided into three main sections. In the first section, miniature isdefined and information about the historical development of Turkish miniature art isintroduced. In the first section, while the development of Contemporary Turkish paintingwhich internalized the techniques of West after the establishment of the Republic isinvestigated; artists which are traditional, local or national in all of the periods and theirworks of art are mentioned. In the second section, Ottoman period of the work of artnamed ?Surname? that constitutes the main title of the dissertation is investigated and itsplace and importance in Turkish miniature art is discussed. In the third section, the appliedstudies which are produced by being inspired by the work ?Surname? are analyzed.