Stratejik yönetim ve kamu örgütlerine uygulanabilirliği
Strategic management and its application to public organizations
- Tez No: 188848
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CEMAL ALTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Değişimin hızla yaşandığı dünyamızda örgütler değişime karşı ayakta durmakiçin pek çok yönetim tekniği geliştirmişlerdir. Stratejik yönetim bu yönetim teknikleriçerisinden dinamikliği, geleceğe yönelik olması, bilgiye ve analize dayanması özellikleriile öne çıkmıştır.Bu çalışmamızda gün geçtikçe çok daha fazla alanda karşımıza çıkan stratejikplanlama ve stratejik yönetimin gelişim süreci ve özellikleri ele alınmıştır. Stratejikyönetim, çağımızda artık tüm örgütler için gerekli olan bir yönetim tarzı haline gelmiştir.Her örgütün kendine özgü özellikleri ve bulunduğu çevre koşullarına göre kendiamaçlarına uygun bir uygulama modeli yaratma gerekliliği çalışmamızda stratejikplanlama ve stratejik yönetimin genel özellikleri ile ele alınmasını gerekli kılmıştır.Sistematik çalışmayı ve bütüncül yaklaşımı gerektiren stratejik yönetimingerek kamu gerekse özel sektör örgütleri gibi tüm örgütlerin performansını artıracağıiddiası çalışmamıza konu olmuştur.Çalışmamızın birinci bölümünde, strateji ve planlama kavramları genel birinceleme konusu olarak ele alınmıştır.İkinci bölümde, stratejik planlama teorisinin gelişimi, özellikleri, yararları vesüreçleri incelenmiştir.Üçüncü bölümde ise, stratejik planlamadan ayrı olarak stratejik yönetimincelenmiştir. Özellikle stratejik yönetimin stratejik planlamadan farkı üzerinde durulmuşstratejik yönetimin gelişimi, özellikleri ve süreci ele alınmıştır.Son bölüm olan dördüncü bölümde, kamu yönetiminin sorunları ve reformçalışmaları genel olarak incelenmiş, stratejik yönetimin kamu yönetimine sağlayacağıfaydaların yanı sıra uygulama zorlukları da ele alınmıştır. Türkiye'de stratejikplanlamaya geçiş sürecinde gerçekleştirilen mevzuat değişikliklerine değinilmiş. Stratejikplanlama uygulamaları için seçilen sekiz pilot daireden üçü incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the world where things change rapidly, organizations have developedseveral management techniques to resist against change. Strategic management hasbecome more important with its properties of being dynamic, turning towards future,being based on information and analysis.In this study, we deal with the development process and the properties ofstrategic planning and strategic management which we encounter in many areas. Strategicmanagement has become a kind of management which is necessary for all organizationsin our age of management. Every organization has properties which are specific to theirown and they must form an application model appropriate for their goals. For this reason,strategic planning and strategic management are dealt with by their general properties.The claim that the strategic management, which entails systematic work andtotalitarian approach, increases the performances of all organization, both public andprivate is the main concern of this thesis.In the first section of study, the concept of strategy and planning are dealtwith their general properties.In the second section, the development, properties benefits and processes ofthe planning theory are analyzed.In the third section, strategic management is analyzed separately from thestrategic planning. Especially the differences between strategic management and strategicplanning are emphasized and the development, properties and process of strategicmanagement are discussed.In the fourth section, the problems of public administration and reformstudies are analyzed in general. Also the contributions of strategic management for publicadministration and the difficulties of applications are discussed. The changes of lawwhich have been done in the period of transition to strategic planning in Turkey arementioned. Also, three of eight sample departments which have been chosen forapplication of strategic planning are analyzed.