Humour in Turkish: A study on the basic linguistic features of humour language
Türkçe'de gülmece: Gülmece dilinin temel dilbilimsel özellikleri üzerine bir çalışma
- Tez No: 188849
 - Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA AKSAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Dilbilim, Linguistics
 - Yıl: 2006
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Mersin Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada gülmece dilinin temel dilbilimsel özellikleri Türkçe yayınlanangülmece dergilerinde yer alan gülmece metinleri incelenerek saptanmaya çalışılacaktır.Dilin farklı bağlamlarda farklı kullanımları olduğu ve bu tür özel kullanımların kendilerineözgü dilsel özellikler taşıdığı genel olarak bilinmektedir. Bu konuda yabancı araştırmacılartarafından pek çok çalışma yapılmış ve özellikle ngilizce'deki metinler incelenerek farklıkullanım türlerinin dilbilimsel özellikleri ortaya konmuştur. Öte yandan Türkçe metinlerüzerine yapılan çalışmalar daha çok yazın dilinin özellikleri üzerinde yoğunlaşmış,gülmeceyi de kapsayan farklı metin türlerinin dilbilimsel özelliklerini inceleyen çalışmalargörece sınırlı kalmıştır. Bu çalışmalar gülmece metinlerine daha çok yazınbilimbağlamında yaklaşmakta ve metinlerin dilbilimsel özelliklerini ortaya koyma amacıgütmemektedirler. Dilin metinsel işlevi açısından bakıldığında Türkçe gülmecemetinlerinin kuruluşunda dilin olanaklarının nasıl kullanıldığı, yapısal görünümleri,bildirişim değerleri ve gülmeceye özgü anlatımların ayrıntılı bir çalışması ele alınmayıbekleyen bir konudur.Söylem çözümlemesi çalışmalarının yoğunlaşmasından sonra dilin yapı veişlev ilişkisi/ayrımı üzerinde durulmaya başlanmış ve genel olarak yapı göz ardıedilmeksizin dilin işlev ve kullanım boyutu üzerinde daha ayrıntılı çalışmalar yapılmıştır.Bu çalışma, gülmeceyi de yukarıda belirttiğimiz türlerden birisi olarakgörmekte ve seçilen gülmece metinlerini dilbilimsel yönden inceleyerek gülmece dilinintemel dilsel özelliklerini Bağıntı Kuramı (Revelance Theory) ve gülmece teorileriçerçevesinde saptamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, we aim to determine the basic linguistic features of the language of humourby analysing texts in Turkish humour magazines. It is generally known that there aredifferent usages of language in different contexts of situations and these kinds of specialusages have specific linguistics aspects. A great deal of studies have been done on thistopic in the abroad and the linguistics aspects of different kinds of usages have beenidentified by studying on the texts, especially in English. On the other hand, studies onTurkish texts have mostly been focused on the aspects of written language, and thus thestudies on different kinds of texts including the language of humour are relatively limited.These studies commonly handle the humour texts in terms of literature and do not aim toreveal the linguistics aspects of the texts.Having been increased the studies of discourse analysis, the studies have beenfocused on the relationship or difference of the structure and function of language andgenerally more detailed studies were done on the function and usage of language withoutpaying insufficient attention to structure.This study considers humour as one of the types mentioned above and aims todetermine the main linguistics characteristics of the language of humour, studying in termsof linguistics of the selected humour texts in the boundaries of Relevance Theory andgenerally accepted theories of humour.