Social relations of production within the workshop system of İstanbul's apparel industry
İstanbul hazırgiyim sanayiinin atölye sistemindeki toplumsal üretim ilişkileri
  1. Tez No: 188894
  2. Yazar: ERDEM YÖRÜK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÇAĞLAR KEYDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Dünya hazır giyim endüstrisi büyük ölçüde küresel meta zincirleri üzerindenorganize olmuştur. Uluslararası ticaret kotalarının kalkması ve küresel piyasadakirekabetin serbest bırakılmasıyla beraber, bu zincirler mekânsal ve işlevsel düzeydeyeniden-yapılanmalara uğramışlardır. Bu süreçte, esneklik ve ?tam zamanında?mantığı küresel zincirlerdeki temel işlem biçimi haline gelmiştir. Üretimin bu yenibiçimi, piramit benzeri meta zincirleri etrafında organize olmuştur. Küresel hazırgiyim meta zincirlerinin en alt kesimlerini, kentsel bölgelerde dağınık halde bulunanatölyeler teşkil etmektedir. Bu atölyeler, işçilerin çoğunluğunu enformel emekpiyasalarından bulmaktadır. Bu tez, İstanbul hazır giyim atölye sistemini, bu sisteminküresel hazır giyim meta zincirleri ve yerel sosyo-kültürel ortamlarla olan karşılıklıilişkileri çerçevesinde araştıracaktır. Bu sistem, yerelde var olan tabakalaştırmamekanizmalarını işlem zemini olarak alan bir dizi iktidar ve sömürü ilişkileri ile varolmaktadır. Bu ilişkilerin, üretim biçimlerinin küresel dönüşümüne referansla analizi,bu tezin temel amacıdır. Tez ilk olarak hazır giyim endüstrisinin küresel ve ulusaldüzeydeki dinamikleri analiz etmektedir. Daha sonra, hazır giyim endüstrisininenformel emek piyasası ve atölyelerdeki üretim ilişkileri üzerine düşünülecektir. Sonolarak da, tez yerel üretici firmalarla atölyeler arasındaki ilişkileri tasvir etmeyeçalışacaktır. Bütün bu aşamalarda, tez yerel toplumsal ve kültürel dinamikleri üretimilişkilerinin analizine eklemlemeye çalışacaktır.
Özet (Çeviri)
World apparel industry is largely organized around the global apparel commoditychains. With the elimination of the international trade quotas and with the release ofglobal competition, these chains have undergone a spatial and functional re-structuring. In this process, flexibility and the just-in-time logic have become thebasic modes of operation within the global chains. This new form of production isorganized through pyramid-like commodity chains. The lowest segments of theglobal apparel commodity chains consist of workshops dispersed over urban areas.These workshops recruit most of the workers from informal labor markets. Thisthesis investigates the workshop system of the Istanbul apparel industry in itsarticulation with the global apparel commodity chains and the local socio-culturalsettings. This system is embedded in a set of power and exploitation relations thatembody existing local stratification mechanisms as the operating medium. Theanalysis of these relations in reference to the global transformations in productionprocesses is the main aim of the thesis. The thesis analyzes firstly the global and thenational dynamics of the apparel industry. Then it elaborates on the informal labormarket conditions of apparel industry and on the productive relations within theworkshops. Finally, the thesis depicts the relations between the local producer firmsand the workshops. In these stages, the thesis endeavors to incorporate the localsocial and cultural dynamics into the analysis of the productive relations.