Political economy of agricultural protectionism in the EU and US
AB ve ABD'deki tarımsal korumacılığın ekonomi politiği
  1. Tez No: 188895
  2. Yazar: ESİN SARAÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MİNE EDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Dünya Ticaret Örgütü Uruguay Turu görüşmelerine kadar olan süreçte tarımuluslararası ticaret görüşmeleri kapsamında istisnai bir konu olmuştur. Fakat UruguayTuru sonucunda tarım sektörü Dünya Ticaret Örgütü'nün çok taraflı ticaret anlaşmalarıçerçevesinde düzenlenmiştir. Bu anlaşmayı destekleyen kesimler, anlaşmanınuluslararası tarım ticaretinin liberalleşmesi için gereken reformları gerçekleştireceğinisavundular, fakat anlaşmanın uygulanma sürecinde bunun söz konusu olmadığı anlaşıldı.Aksine, dünya marketlerindeki korumacı politikalar devam etti çünkü anlaşmanıniçerdiği boşluklar sayesinde DTÖ üyeleri tarımsal desteklerini sürdürmelerine vetarımsal ürünlerin piyasalarına girişini kısıtlamalarına rağmen anlaşmadan doğanyükümlülüklerini yerine getirdiklerini savundular. Bu anlamda, dünya tarımticaretindeki iki önemli aktörün, Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri'nin tarımpolitikaları kritik bir önem taşıyor, çünkü AB ve ABD, DTÖ müzakerelerinde veanlaşmanın son halini aldığı süreçte etkili olan en önemli üyelerdi. Bu nedenle, bentezimde AB ve ABD'nin neden ve hangi şekilde tarım sektörlerini koruduklarını RobertPutnam'ın iki aşamalı oyun teorisi çerçevesinde inceledim. Birinci aşamadaki baskılarınve ikinci aşamadaki (AB için bir de üçüncü aşamadaki) dinamiklerin - kurumsalsınırlamalar ve tarım lobi gruplarının baskıları - etkileşimi sonucunda AB ve ABDmüzakereler sırasında ve anlaşmanın uygulanma sürecinde birbirini tamamlayan bazıstratejiler uygulayarak korumacı tarım politikalarını devam ettirebildiler.
Özet (Çeviri)
Until the Uruguay Round, agriculture was an exceptional issue in internationaltrade talks. However, at the end of the Uruguay Round, the agricultural sector wasbrought under the WTO disciplines. The proponents of the Agreement argued that itwould introduce the fundamental reforms necessary for agricultural trade liberalization.However, the implementation process showed that this was not going to be the case forthe future of the sector. On the contrary, protectionist policies in world agriculturalmarkets continued because the Agreement contained some loopholes through which theWTO members could preserve their domestic agricultural supports and continue torestrict access to their agricultural markets while claiming to fulfill their obligationsunder the Agreement. In this sense, the agricultural policies of two major players inglobal agricultural trade, the European Union and the United States, were crucialbecause they were the leading WTO members who influenced the negotiation processand shaped the final agreement. Therefore, in my thesis within the framework of RobertPutnam?s two-level game approach, I examined the questions of why and how the EUand the US have continued to protect their agricultural sectors.Under the interaction of the pressures at Level I negotiations and the restrictionsof the dynamics at Level II (and Level III for the EU) - institutional constraints and thepressure of domestic agricultural interests - the EU and the US followed certaincomplementary strategies through which they have continued their protectionistagricultural policies.