Hakim Mehmet Efendi Divanı (inceleme-transkripsiyonlu metin)
The text of Divan-ı Hakim Mehmet Efendi is given with its transcription
- Tez No: 188936
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Kaynaklarda doğum tarihi hakkında bilgi bulunmayan, ölüm tarihiolarak da H.1184/ M.1770 yılı verilen Es-Seyyid Hâkim Mehmed Efendiyaşadığı dönemde üstad kabul edilen nazım ve nesirde oldukça kuvvetli,Arapça ve Farsça'ya vâkıf, bu nedenle de dili oldukça ağır kabul edilen,D vânı'ndan anladığımız kadarıyla renkli bir kişiliğe sahip 18.yy. tarihçisive şairidir.Kaynaklardan edinilen bilgilere göre Hâkim Mehmed Efendi'ninçeşitli konularda kaleme alınmış irili ufaklı 19 eseri bulunmaktadır.İşte bu çalışmada Türkçe; 1 Mesnev , 9 Kas de, 4 Tahmis, 4Târ ħ, 1 Terc Ǿ-i Bend, 117 Gazel, 5 Lügaz, 27 RubâǾi, 14 KıtǾa, 3Müfred'den oluşan, Türkçe beyit sayısı 1941 (185 manzÅ«me), Arapça veFarsça beyit sayısı 152 (28 manzÅ«me) olan Hâkim Mehmed Efendi D vânışekil açısından incelenmiş ve İstanbul Üniversitesi Türkçe YazmalarBölümü'nde TY. 1224 ve 5586 numaralarıyla kayıtlı tespit ettiğimiz ikinüshaya dayanılarak hazırlanan d vân metni transkripsiyonlu olarakverilmiştir. Ayrıca çalışmanın başında kaynaklara ve divâna dayanılarakşairin hayatı ve edeb kişiliği incelenmiş, söz konusu d vânın nüshalarıtanıtılmıştır.
Özet (Çeviri)
No information about the life of Hakim Mehmed Efendi is available in thesources. As his date of death, the year 1184 (Anno Hegirae) / 1770(Gregorian calendar) is given. Hakim Mehmed Efendi is qualified as anauthority in the era he had lived.He is very powerful in both prose andverse. For he knows very well both Arabic and Persian , his way of writingin his Works of art is quite difficult to understand . As it appears in theottoman sources and his own poems, he, with a colorful personality, is ahistorian and poet who lived in 18th century.He has 19 works of art put into script in religious, historical and literarysubjects.In this Master?s Thesis , his Divan is studied, composed of 1 Mesnevi, 9Kaside, 4 Tahmis, 4 Tarih, 1 Terci-i Bend, 117 Gazel, 5 Lügaz, 27 Rubai,14 Kıt?a, 3 Müfred, all in Turkish language, and 29 Arabic and Persianpoems.There are 185 poems in the turkish part of the Divan. These 185poems are made of 2093 couplets. His Arabic and Persian poems aremade of 152 couplets in total. In this Master?s Thesis , the Divan of HakimMehmed Efendi is primarily studied with regard to form, making use oftwo copies of his Divan registered with numbers 1224 and 5586 in theTurkish Script Section of İstanbul University ( İ.Ü. TY.1224,5586).Secondarily, the text of Divan is given with its transcription. Besides, at thebeginning of this study, the life of Hakim Mehmed Efendi with his artisticquality is examined with reference to the ottoman sources and his Divanand the copies of his Divan are introduced.