İlkokul çocuklarının inanç gelişimi: Psiko-teolojik bir yaklaşım
The development of primary school children's school faith: A psyche-theological approach
- Tez No: 188946
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÜZEYİR OK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZETBu araştırmanın amacı, ilkokul dönemi çocuklarının inanç gelişiminde etkili olanunsurları ve bu unsurların boyutlarını ortaya koymaktır.Araştırmanın örneklemini, amaca uygun (convenient) olarak seçilen ilkokul çağındakibeş çocuk oluşturmuştur. Araştırma, nanç Gelişimi Teorisi çerçevesinde çalışılmıştır.Niteliksel olarak çalışılan bu araştırmada, Vaka çalışması (case study) stratejisi kullanılmıştır.Bu araştırmada, yöntem olarak ise, ağırlıklı olarak Fowler tarafından yapılandırılan görüşmetekniği kullanılmıştır. Görüşmeler, yaklaşık 1,5 saat sürmüştür. Görüşmelerden elde edilenveriler, yine Fowler tarafından yapılandırılan skorlama kağıtları bağlamında analiz edilmiştir.Bunun sonucunda şu sonuçlara ulaşılmıştır: Araştırmaya katılan ilkokul çağındaki beş çocuk,Fowler'nın nanç Gelişimi Teorisi'ne göre ikinci aşamadadır. Bu dönem çocuklarının inançgelişiminde, aile, okul, arkadaş grubu, dini gelenek, televizyon ve bilgisayar gibi unsurlaretkili olmaktadır. Bu dönem çocuklarının inanç gelişiminde, özellikle aile ve yakın çevreninetkisi daha belirgindir. Ayrıca bu analizlerde ortaya çıkan unsurların, pratik hayattageçerliliğini görebilmek için, etnografik gözlemler yapılmıştır. Bu gözlemler, aile ortamıylasınırlı tutulması tutulmuştur. Bu gözlemlerde ise, aile ve okul ön plana çıkmaktadır. Özellikleokul, bu dönem çocuklarının günlük aktivitelerini ve diğer unsurlarla olan ilişkilerinidüzenlemektedir. Buna nazaran ailenin otoritesi, bu dönemde, bir önceki döneme nazaranazalmıştır. Ancak aile, bu dönem çocuklarının inanç gelişiminde özellikle değerleriyleotoritesini devam ettirmektedir.Araştırma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, araştırmanın amaç veönemiyle ilgili değerlendirmelerin yapıldığı problem ve amaca, araştırmanın sorularına,araştırmanın sınırlılıklarına ve araştırmaya yönelik bilinmesi gerektiği düşünülen bazıkavramlara yer verilmiştir.kinci bölümde, konuyla ilgili yapılan araştırmaların değerlendirildiği literatür elealınmıştır.Üçüncü bölümde, araştırmanın tasarımına, evren ve örneklemine, veri toplama ve verianalizine dair bilgilerin sunulduğu araştırmanın yöntemi yer almaktadır.Dördüncü bölümde ise, araştırmanın bulguları ve yorumlarına yer verilmektedir.Araştırmanın sonunda, araştırmanın bulgularına dair değerlendirmenin yapıldığı sonuç vedeğerlendirme yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThis study aims manifesting the factors which are efffective in the developmentof primary school children?s fatih development and pronouncing the power of thesefactors in general.The sample group of the study consists of 5 primary school students chosenconveniently. Faith Development Theory was betaken as the main pirinciple of thisqualitative research oriented study, and case study strategy was used. Interview method,which was structured by Fowler, was chosen as the method of the study. Interviewslasted about 1.5 hours. The datum obtained from the interviews was analysed inaccordance with Fowler?s scoring papers. Consequently, the following conclusions wereacquired; the sample group consisting of 5 primary school students were on the secondstage in terms of Fowler?s Faith Development Theory; faith development of this agegroup were affected by family in particular and by some other factors such as school,peer group, religious traditions, television and computer. Furthermore, ethnographicobservations were recorded in order to prove the validity of aforementioned factors indaily life. Because of the fact that school has a great influence on this age group?s wayof daily activities through the second stage, the observations were not restricted tofamily medium and school atmosphere was also taken into consideration. In comparisonto the first stage, family authority is ineffective in this stage of faith. However, familycan still have a significant effect on children?s faith especially when its values are takeninto conideration.The study includes four chapters. In the first chapter, the aim and thesignificance of the study are taken up together with the problems and some difficultiesfaced through the period of research. Some crucial concepts are also introduced in thefirst chapter.In the second chapter, other studies and researchs are referred to under the titleof literature.The third chapter handles the method of the study which includes planning,sampling, datum recording and analysing steps of the research.In the last chapter, findings and interpretations are discussed and conclusion isclarified.