KOBİ'lerde kurumsallasma Sivas ili mobilya sektorunde bir araştırma
Instituonlization to SMSEs the research to Sivas industry furniture sector
  1. Tez No: 188945
  2. Yazar: MÜNİRE ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET SADIK ÖNCÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Günümüzde ekonomik, sosyal ve kültürel alanda meydana gelen gelişmelerülkelerarası sınırları ortadan kaldırarak uluslar arası rekabetin değişimine yolaçmaktadır. Bu ise işletmelerin söz konusu değişime uyum sağlamalarını zorunluhale getirmektedir. Uluslar arası rekabette yaşanan bu değişiklikler büyük ölçekliişletmeler kadar, küçük ve orta büyüklükteki işletmeleri de etkilemektedir. Buyüzden KOB 'lerin bu değişime ayak uydurması zorunlu bir hale gelmektedir.KOB 'lerin yoğun rekabet ortamında ayakta kalabilmeleri, büyümeleri vesürekliliklerini sağlayabilmeleri ise kurumsallaşmaları ile mümkün olmaktadır.şletmelerde kurumsallaşma, köklerini zamanın sağladığı birikimlerden alan,güçlü bir yapıya ve yenileşmeye açık sistemlerin oluşturulmasıdır. Kurumsallaşma,aynı zamanda kamuya mal olmayı, yönetimde özerkliği ve girişimciliği artırmayı,müşteri ve çalışanlara yönelik olmayı, yönetim fonksiyonlarının etkin bir şekildeyerine getirilmesini de içermektedir. Dolayısıyla kurumsallaşma, sadece işletmelerinfiziksel yapı ve varlıklarıyla ilgili olmayıp, onların kolay ulaşamayacağı uzun sürelive istikrarlı bir yönetim felsefesinin gerektirdiği bir süreçtir. KOB 'lerinkurumsallaşma ihtiyacı, küreselleşme, sürekli değişim, rekabet şartları, teknoloji gibinedenlerden dolayı ortaya çıkmaktadır. Özelikle de belirgin bir büyüme yaşamışKOB 'ler için kurumsallaşma kaçınılmaz hale gelmektedir.Bu çalışmada, rekabetin yaşandığı günümüzde KOB 'lerinşiddetliproblemlerinden olan kurumsallaşma kavramına değinerek Sivas ilinde faaliyetgösteren mobilya sektöründeki işletmelerin kurumsallaşma düzeyleri tespit edilmeyeçalışılmıştır. Bu amaç doğrultusunda çalışmamızda hem kaynak taraması yapılarakikincil verilere ulaşılmış hem de anket çalışması ile alan araştırması yapılmıştır.Sonuç olarak Sivas Sanayi Mobilya Sektöründeki KOB 'lerdekurumsallaşma olgusunun tam ve bilinçli olarak fark edilmediği söylenebilir.KOB 'ler profesyonel olmayan işin içerisinde yetişmiş usta kökenli yöneticilertarafından yönetilmektedir ki kurumsal olabilmek için öncelikli olarak yönetimfonksiyonunu uyarlamak gerekmektedir. KOB 'lerin kalite belgesi almak veteşviklerden yararlanmak için yaptıkları çalışmalar dışında kurumsallaşmak adına birhareketlilik görülmemektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays economic, social and cultural developments abolish internationalboundaries and cause changes in international competition. And this requires theinterprises to adapt themselves to these changes. Changes in internationalcompetition affect large scole as well as small and medium sized enterprises.Therefore small and medium sized enterprises (SMSE) should keep up with thischange. In order to remain standing, to grow and to get continuity in this hardcomptition environment; SMSE should be institutionalized.Institutionalization among enterprises is to constitute systems which are opento a strong structure and modernization and whose roots are based on experiences.Institutionalization contains autonomy in management, increasing entrepreneurship,being directed towards customers and emplooyes and performing managementfunctions effectively at the same time. Due to institutionalization is not only relatedwith the physical structure and existence of the enterprises; it is a process thatrequires a hardly attainable, long-run and stable management philosophy. SMSE?sneed for institutionalization is revealed due to the reasons like globalization,permanent change, competition conditions, technology. Especially for the SMSEswhich grow clearly, institutionalization is unavoidable.In this study, institutionalization concept which is one of the problems ofSMSEs in this highly competitive environment is mentioned. And it is tried todetermine the institutionalization level of the enterprises working at furniture sectorin Sivas. For this aim both resource search and guestionnaire is mode in our study.So, field research is made by atteining second-hand data.Consequently; it can be said that, SMSEs working at Sivas Industry Firnituresector are not aware of the fact ?institutionalization? exactly and conscious. TheseSMSEs are maneged by non- Professional managers, however in order to beinstitutionalized, first of all it is reguired to adapt the management function. Exceptfor the studies made for getting quality document and benefit encouragements, itcan?t be seen any activities on behalf of institutionalization.