Endüstri devrimi sonrası mimari ve iç mekan etkileşimi
  1. Tez No: 18895
  2. Yazar: İNCİ DENİZ ILGIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. NURTEN UNANSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Batı dünyasında Endüstri Devrimi ve Fransız ihtilali, yaşamın çeşitli alanlarında yüzyıllarca benimsenmiş birçok ilkeye son vermişlerdir. Hızlı nüfus artışı, bilim, felsefe, ekonomi alanındaki değişimler, sosyal ve siyasal olaylara zemin ha zırlamış ve bu değişimlerden sanatın tüm dalları da büyük ölçüde etkilenmiştir. 19. Yüzyıl bütün bu değişimlerin yükünü sırtında taşımış ve büyük çalkantılara sahne ol muştur. 19. Yüzyıl'a, sanatsal (özellikle tezin konusunu oluşturan mimari ve mekânsal] açıdan bakıldığında; en önemli değişim, Fransız ihtilalinin sonucu olarak, 1791 yılında Lonca Teşkilatlarının yasal yolla kaldırılması ile, kilise ve kral'a bağımlılığı ortadan kalkan sanatçıların özgürce hareket edebilme olanağına kavuşmuş olmasıdır. Ancak bu dönemde, sanatçılar, henüz siyasal ve ekonomik güç kazanmış burjuvazinin belli bir altyapısı olmayan ve geçmiş üslupların karmaşık taklidine dayanan zevkinin uygulayıcısı ve savunucusu olmaktan kurtulamamışlar dır. 19. Yüzyıl sanatçısının içinde bulunduğu karmaşadan kurtulabilmesi için bir yüzyılın geçmesi gerekmiştir. 20. Yüzyıl'a gelindiğinde ise, sanatçı, artık yaşadığı devrin ve içinde bulunduğu toplumun, gereksinimlerine yanıt vermeyi amaçlayan ve bunu belli bir felsefe ve estetik görüşle ortaya koyan kişi olmuştur. Bu tezin amacı; Endüstri Devriminin getirdiği köklü değişimleri sosyal, siya sal, bilimsel ve sanatsal açıdan incelemek ve tezin ana konusunu oluşturan mimari,iç mekân ve aynı zamanda mobilya konularını araştırarak, günümüzde mimari ve iç mekân bağlantısını kurmak şeklinde özetlenebilir. Birinci Bolümde : Endüstri Devrimi'nin kısa bir tanımı ve sosyal, siyasal, bilimsel ve sanatsal alanlarda getirdiği değişimler. İkinci Bolümde : Mimaride Endüstri Devrimi'nden günümüze gelişimler ve akımlar. Üçüncü Bolümde : Mobilyada Endüstri Devrimi'nden günümüze gelişimler ve stiller. Dördüncü Bölümde : Endüstri Devrimi sonrası iç mekân ve çağdaş bir yapının oluşumuyla ilgili öneri. Sonuç Bölümünde : Tezde ele alınan konulardan çıkan sonucun özet olarak tekrarı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Endustrial Reforms in the Western World and the French Revolution brought the principles of line in various fields to an end which so long have been conside red valid for over many centuries. Explosion in population, changes in sciences, philosophy and economy prepared a way to social and political events which as a result influenced all branches of art in great dimensions. It was the 1 9th century, burdened by all these changes and became a stage to great agitations. As we examine this very century from an artistic and especially architectural point of view, with regard to space, which actually forms the subject matter of this thesis; we can clearly see the 1 79 1 French Revolution influencing the abolishment of the guilos legally, which in return resulted in the freedom of behavi or for artists. Who became independent of the church and king. But on the other hand, led to burgeoisie with lack of background and became a defendent and applicant of various styles and tastes of complex imitations. It has taken another hundred years for the 1 9th century artists to get saved from the chaos they were in. It is in the 20th century, the artists came to be an indivi dual to answer the needs of his era and community and putting this through an aest hetic and determined philosophical point of view. The main purpose of this thesis, in short, is to study the radical modificationsresulting from the Endustrial Reform that was established and study the influences from a social, political, scientific and artistic point of view. To search architecture and innersite on account of furniture, is the means to the main subject matter of this thesis. And therefore can be summarized as a proposal to build up a connection with today's architecture and innersite concerning a contemporary formation of phases in edifice. Part I: A brief definition of the Endustrial Reform and the variations occurring in social, political, scientific and artistic fields. Part II: Trend and progresses occurring in today's architecture and innersite through the Endustrial Reform. Part III: Styles and furniture hence the Endustrial Reform. Part IV: Proposal concerning innersite and formation of contemporary edifice posterior to the Endustrial Reform. Conclusion: A summary of the results appearing from the study of subjects within this thesis.