Towards a national imagination the script reform of 1928 in Turkey
- Tez No: 188964
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BİRAY KOLLUOĞLU KIRLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma 1928 yılında Türkiye'de yapılmış olan Harf İnkılabı üzerinedir.Çalışma, erken cumhuriyet dönemi Türkiyesi'nde Arap alfabesinden Latin alfabesinegeçiş sürecinin, uygulamaya konulan milliyetçi dönüşüm projeleri içindekonumlandırılmasını hedeflemektedir. Zamanın milliyetçilik söylemi ve yöneticielitlerin taşıdığı ideoloji, Harf İnkılabı'na referansla incelenmektedir. İnkılabınsonuçları, topluma etkisi ve zamanın milliyetçilik algısının uygulanan toplumsaldeğişim projelerine yansımaları, bu çalışmanın temel odak noktalarınıoluşturmaktadır.Tez asıl olarak inkılabın erken cumhuriyet döneminin gerek gündelikgerekse entelektüel yaşamına kasıtlı ve/ veya kasıtsız kırılma yaratıcı etkilerini,sosyolojik bir yaklaşım getirerek tartışmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study is on the Script Reform of 1928 in Turkey. It aims to situate theprocess of the change from the Arabic Script to the Roman Script within thenationalist transformation projects put into practice in the early republican Turkey.The contemporaneous nationalist discourse and the ideology bore by the governingelite of the time are analyzed with reference to the Script Reform. The consequencesof the reform, its impacts on the society and the reflections of the nationalistperception of the time on the social transformations conducted are the main foci ofinterest for this study.The thesis mainly discusses the intended and/ or unintended rupturingconsequences of the reform both in the daily and intellectual life of the earlyrepublican period, with a sociological approach.