An analysis of freshman year university students' argumentative essays
Üniversite birinci sınıf öğrencilerinin tartışmacı yazım biçimlerinin incelenmesi
  1. Tez No: 188963
  2. Yazar: HÜSEYİN CAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. YASEMİN BAYYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışma üniversite birinci sınıf öğrencilerinin yazdığı tartışmacı kompozisyonlardakiorganizasyon biçimleri ve üstsöylem belirleyicilerini incelemiştir. Üç grup öğrenci (grubunbirinden iki farklı veri alınmıştır) bu çalışmanın örneklemini oluşturmuştur. Katılımcılar tekdilli Türkler, çift dilli Türkler ve tek dilli Amerikalılardır. Veri toplama işlemi iki ayrıortamda gerçekleşmiştir; Türk Öğrenciler İstanbul'da İngilizce eğitim veren bir üniversitede,Amerikalı öğrenciler ise Amerika Birleşik Devletleri'nde bir üniversitede okumaktadırlar.Katılımcılardan birer tartışmacı kompozisyon yazmaları istenmiştir. İlk olarak,kompozisyonlar iki farklı öğretmen tarafından değerlendirilmiştir. İkinci olarak,kompozisyonlar yedi yapı biçimi ve sekiz üstsöylem belirleyicisi baz alınarak irdelenmiştir.Daha sonra, katılımcılar arasından rastgele seçilmiş olan on çift dilli Türk öğrenci ileyazdıkları kompozisyonalar hakkında görüşme yapılmıştır. Tek dilli Amerikalı öğrencilerinkompozisyonlarının, çift dilli Türk ve İngiliz ile tek dilli Türk öğrencilerinkompozisyonlarından büyük bir farkla yüksek not aldıkları görülmüştür. Bu çalışmadakompozisyonlar değerlendirilirken TOEFL yazılı anlatım değerlendirme kriterlerikullanılmıştır. Tek dilli Türkçe kompozisyonlarının başlık, paragraf düzenleme, giriş, anafikircümlesi ve sonuç bakımından İngilizce ve çift dilli Türkçe kompozisyonlardan önemliderecede farklılık gösterdiği ortaya çıkmıştır. Tek dilli Amerikalılar mantıksal bağlayıcıları,çerçeve belirleyicileri, açımlayıcıları, vurgulayıcıları ve birinci tekil kişi belirleyicilerini diğergruplardan daha çok kullanmışlardır. Öte yandan çift dilli Türklerin yazdıkları Türkçe veİngilizce kompozisyonlar arasında daha çok benzerlik görülmüştür. Daha sonra öğrencilerleyapılan görüşmeler çift dilli öğrencilerin her iki kompozisyonda benzer yolları takip ettiklerinidoğrulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The present study investigates organizational patterns and metadiscoursal markers in theessays written by freshman year university students. Two groups of students and two sets ofdata were used in the study. The participants were monolingual Turkish students, bilingualTurkish students who wrote in English and Turkish, respectively, and monolingual Americanstudents. Data collection took place in two different settings: Turkish students studying at anEnglish medium private university in Turkey and American students studying at a universityin the US. Each participant was asked to write an argumentative essay on a given topic. First,the essays were marked by two different raters. Second, they were analyzed on the basis ofseven organizational patterns and eight metadiscoursal properties. Finally, ten bilingualTurkish students were chosen randomly and interviewed to get their reactions to their essays.It was found that monolingual American essays scored significantly higher than bilingualTurkish and English essays and monolingual Turkish essays. The TOEFL marking schemewas used to grade the essays. There was a significant difference between monolingual Turkishessays and bilingual Turkish and English essays in terms of title, paragraphing, introduction,thesis statement, and conclusion. Monolingual American students use logical connectives,frame markers, code glosses, first person singular markers more than the other students. Onthe other hand, more significant similarities than differences were found between Englishessays and Turkish essays written by bilingual Turks. The interview data also confirms thatbilingual Turkish students take similar steps in both languages.