Local press as the co-producer of national imagination: The case of Hatay (1936-1939)
Ulusal tahayyülün ortak üreticisi olarak yerel basın: Hatay örneği (1936-1939)
  1. Tez No: 933816
  2. Yazar: KAAN NAMLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBRU BOYAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, Uluslararası İlişkiler, History, History of Turkish Revolution, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisadi ve İdari Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 258
Özet
Erken Cumhuriyet Dönemi Türkiyesinde, Hatayın Türkiyeye katılması üzerine yapılan çalışmalar genellikle yukarıdan aşağıya ve elit bakış açılarına odaklanmaktadır. Bu tez, Hatay meselesinin yerel düzeydeki sosyo-tarihsel bağlamını inceleyerek, Ulus Sesi Mardin, Doğu Erzurum, Yeniyol Trabzon, Yeni Mersin Mersin ve Türk Sözü Adana gazetelerinde nasıl ele alındığını nitel içerik analizi yöntemiyle değerlendirmektedir. Bu çalışma, gazete içeriklerinin Ankara merkezli devlet söylemi ile okuyucularının yerel hassasiyetleri arasındaki etkileşimi nasıl yönlendirdiğini incelemektedir. Bulgular, bölgesel basının büyük ölçüde Hatayın geri kazanılmasına yönelik ulusal hedefi desteklediğini, ancak editoryal yaklaşımlarının ve konuyu çerçeveleme biçimlerinin yerel sosyo-politik bağlamlara göre şekillendiğini göstermektedir. Her gazete, Hatay söylemini farklı bölgesel kimlikleri ve tarihi arka planları yansıtacak şekilde kendine özgü biçimlerde benimsemiş ve böylece Hatayın Türk ulusal kimliğinin tabandan inşası ve müzakere edilmesinde önemli bir rol oynamıştır. Bu tez, yerel anlatıların resmi söylemi yalnızca desteklemekle kalmayıp onu güçlendiren ve yeniden tanımlayan incelikli yollarla ulus inşa sürecine nasıl katkıda bulunduğunu gözler önüne sermektedir. Hatayın bölgesel basındaki yansımalarına ilişkin bu araştırma, erken Cumhuriyet döneminde ulusal kimlik inşasının tekdüze bir süreç olmadığına işaret ederek, milliyetçiliğin merkezi anlatıdan ayrışan ve yerelde çeşitlenen ifade biçimlerini daha yakından inceleme olanağı sunmaktadır. Aynı zamanda, yerel basının salt bir iletişim kanalı olmanın ötesinde, ulusal hedeflerle bölgesel kimlikler arasındaki etkileşimde etkin bir özne konumunda olduğunu vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
While most literature on Hatay in the early republican era concentrates on top-down national narratives and elite-driven perspectives, this thesis shifts the focus towards a sociohistorical exploration at the local level. It analyzes the coverage of the Hatay issue in five provincial newspapers—Ulus Sesi Mardin, Doğu Erzurum, Yeniyol Trabzon, Yeni Mersin Mersin, and Türk Sözü Adana. This study employs a qualitative content analysis of articles, editorials, and opinion pieces to illustrate how these newspapers managed the balance between Ankaras state-driven narratives and the localized concerns of their readers. The findings indicate that although these regional press outlets generally advocated for the national effort to reclaim Hatay, their editorial perspectives and framing of the issue were influenced by local socio-political contexts. Each newspaper uniquely appropriated the Hatay discourse to reflect regional identities and histories, thereby playing an active role in the dynamic negotiation and construction of Hatays Turkish national identity at the grassroots level. This thesis uncovers the nuanced ways in which local narratives not only supported but also amplified and redefined the official discourse, contributing to a complex, multi-faceted process of nation-building in Turkey. This investigation into the regional press coverage of Hatay offers new insights into the decentralized expressions of nationalism, challenging the monolithic portrayal of national identity construction in early Republican Turkey. It underscores the critical role of local press as both a channel and an active agent in the interaction between national imperatives and regional identities, highlighting the diverse interpretations and implications of Hatays Turkishness across different localities of the early republican era.