Small business associations in Turkey: Relations with big business and the state since the 1980s
Türkiye'de küçük işadamı dernekleri:1980'den bugüne büyük sermaye ve devletle olan ilişkiler
  1. Tez No: 188971
  2. Yazar: TÜLAY AYALP KILIÇDAĞI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HAKAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Economics, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu tez, Türkiye'de son yirmi yıl içinde sayıları gittikçe artan küçük işadamı derneklerini,kendi aralarındaki ideolojik ayrışma ile büyük sermaye ve devletle kurulan ilişkilerçerçevesinde incelemektedir. Sözkonusu derneklerin ayrıntılı bir analizinin yapılabilmesi içinTürkiye genelinde kurulmuş olan toplam 985 işadamı derneğinin listesi derlenmiştir. Bu listeüzerinden yapılan inceleme göstermektedir ki Cumhuriyetin kuruluşundan 1980'lerin başınakadar sayıları 50'nin altında olan işadamı dernekleri, 1983 yılından sonra hızla artmayabaşlamış ve 2006 yılı itibariyle sayıları yaklaşık 1000'e ulaşmıştır. Bu incelemede din,etnisite, cinsiyet, yaş ve hemşerilik gibi kültürel kimlikler ile milliyetçilik, Kemalizm vemuhafazakarlık gibi siyasi ideolojileri temel alarak veya bunlara atıfta bulunarak kurulandernekler ?kültürel/ideolojik işadamı dernekleri? olarak tanımlanmıştır. Kültürel/ideolojikişadamı derneklerinin sayısı 1990'larda artmaya başlamıştır. Ayrıca, stanbul, Ankara vezmir gibi üç büyük şehirde bu tür dernekler hep azınlıktayken diğer Anadolu şehirlerindekültürel/ideolojik işadamı dernekleri 1990'lardan itibaren hep çoğunlukta olmuştur. Buanalizin ardından kültürel bir kimliğe veya siyasi bir ideolojiye atıf yapan dört işadamıderneği yakından incelenmiştir. Sonuç olarak ideoloji ve kimliğin işadamı dernekleriüzerindeki rolünün dernekten derneğe büyük farklılık gösterdiği görülmüştür. Bazı işadamıderneklerinde kimlik tek bağlayıcı unsur olurken, diğer bazı dernekler ekonomik bir takımmotivasyonları da kuruluş aşamasında veya zamanla benimsemişlerdir ve bu da derneğin uzunvadede başarılı olmasında önemli bir etken olarak gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the proliferation of small business associations in the last twodecades in Turkey with an emphasis on the ideological diversification among them, as well astheir relations with big business and the state. In order to make a detailed description, basicinformation about a total of 985 business associations is collected from the Chief Office ofAssociations, and from scanning newspapers, the Internet and documents of businessassociations. The result of the analysis reveals that until the early 1980s the total number ofvoluntary business associations in Turkey did not exceed 50. After 1983, which correspondsto the beginning of the new export-oriented economic program, there was an upward trend, asa result of which the total number reached around 1,000 by 2006. In the analysis, all businessassociations that refer to an identity such as religion, ethnicity, gender, age andregion/locality, or an ideology such as nationalism, Kemalism and conservatism areconsidered as ?cultural/ideological business associations.? The number of cultural/ideologicalbusiness associations started to increase in the 1990s. In addition, while associations otherthan cultural/ideological ones have been always dominant in the three big cities of Istanbul,Ankara and Izmir, in other Anatolian cities business associations that are founded upon acultural or an ideological identity have been dominant from the 1990s onwards. This analysisis followed by a detailed examination of four business associations, all of which have areference to a cultural identity or a political ideology. The results of this analysis show thatthe role of identity or ideology in the foundation of business associations differs to a greatextent. While identity is the only binding element in some associations, in others commoneconomic interests appear to be more important in ensuring the long-term sustainability andsuccess of the association.