Liberal culturalism and the individual -An alternative account of cultural identities-
Liberal kültüralizm ve birey - kültürel kimliğe yeni bir bakış-
- Tez No: 188970
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MURAT BAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Tezimde, farklı kültürler arasında iletişimi güçlendirmeye odaklanan bir SiyasalLiberalizm biçimine teorik destek sağlayacak bir Çoğulculuk türü için felsefi bir temeloluşturmayı amaçlıyorum. Kültürlerin çeşitliliğinin, bireylerin özgür seçimlerininbağlamını oluşturduğunu öne sürerek, Siyasal Liberalizmin, temel unsurları olan?eşitlik? ve ?birey özerkliği? doğrultusunda, çoğulculuğu benimsemesinin gerekliolduğunu ortaya koyuyorum. Tezimin sonunda ortaya attığım Çoğulculuk'unbenimsenebilmesi için ?özerklik? kavramına yeni bir bakış açısı getiriyorum. Bu yenibakış açısında, bireyin özerkliğini, seçme kapasitesi olarak tanımlıyorum. Böylelikle,bireyin seçeneklerinin azalmasının, özerkliğinin azalmasına sebebiyet verdiğini ortayakoymam mümkün oluyor. Bu durumda, seçeneklerin bolluğunun ancak Çoğulculuksayesinde mümkün kılınabileceğini savunuyorum. Özerkliğe getirdiğim yeni bakış açısıve kültürel kimliklere getirdiğim özcülük karşıtı yeni yaklaşım sayesinde kültürelçeşitliliğin, bireyin seçeneklerinin bağlamını oluşturduğu sonucuna varıyorum. Bubağlamda Çoğulculuk, özerklik ve kültürel kimliğe dair bu iki yeni bakış açısıylaörtüşen en uygun felsefi yaklaşım olarak öne çıkıyor.
Özet (Çeviri)
In my thesis I aim to provide a philosophical basis to argue for a version ofPluralism which gives theoretical support for a form of Political Liberalism that isoriented towards enhancing communication among a diversity of cultures at the utmostlevel. I argue that the basic commitments of Political Liberalism to egalitarianism and tothe autonomy of the individuals presuppose that the state be a pluralist one in which adiversity of cultures function to be the context of choice for the individuals.In order to argue for the philosophical position of Pluralism that I adopt at the end of mythesis I introduced an alternative account of autonomy. In this new account, anindividual?s autonomy no longer amounts to a rather obscure activity of ?willing towill?, but to one?s capacity to choose instead. In this respect I have been able to showthat an individual?s autonomy diminishes if his scope of choices is diminished. Thatenabled me to argue that the widest scope of choices can only be maintained in line withPluralism. The alternative account of autonomy and the anti-essentialist understandingof cultural identities that I have provided so far has enabled me to conclude thatdiversity of cultures is the context of choice for an individual. In this respect Pluralismis the most appropriate philosophical position that is compatible with the alternativeaccount of the autonomous individual.