İsrail'in siyasal sistem yapısı ve siyasal partileri
Political system and political parties of Israel
  1. Tez No: 189100
  2. Yazar: GÜLŞAH EKER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ESRA HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Ortadoğu Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyasi Tarih ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZETdevleti ortadoğuda sadece 20.770 km2 bir alana ve yaklaşıkİsrailaltımilyonluk nüfusa sahip bir ulus devlet değildir. İsrail devletini uzun tarihigeçmişe sahip olan Yahudi kimliği oluşturmuştur.Tezin İlk Bölümünde Modern İsrail siyasi tarihini ele alınmıştır. YahudiDevletinin kurulmasının arkasında uzun bir siyasi tarih geçmişi ve siyasi kültürübulunmaktadır. Yahudi kimliğinin temelini, Tevrat'ın öngördüğü seçilmişYahudi toplumu oluşturmuştur.Tezin İkinci bölümünde İsrail'in siyasal sistem yapısı ele alınmıştır.İsrail'in politik sistemi içinde Cumhurbaşkanı, Başbakan, Knesset, Kabineordunun rolü ve üç farklı devlet görüşü anlatılmıştır.İsrail politik sistemi ve partilerin oluşumu modern İsrail tarihindeSiyonizm hareketi ile başlamıştır. Siyonizme bağlı olarak oluşan farklı siyasigörüşler siyasi partileri oluşturmuştur.Çalışmamın üçüncü bölümünde siyasal partileri ve parti liderlerininsiyasal düşüncelerini, İsrail'in politik yapısını nasıl etkilediklerini ayrıca iktidarageldiği dönemlerdeki etkileri, meclisteki siyasal görünümlerini ele alınmıştır.İsrail'de siyasal partiler, Siyonist Hareketin sonucunda ortaya çıkan farklısiyasal düşünce yapısının oluşturduğu partilerdir. Özellikle bu partiler içindedinci partilerin yapısı ve rolü incelenmiştir.Dördüncü Bölümde; İsrail Radikal Sağ Partilerin dönemsel olarak siyasalsistemdeki ve Yahudi toplumu üzerindeki etkileri ve sonuçlarını ele alınmıştır.Son bölümde ise; İsrail siyasal partilerinin oy oranları üzerinde önemlietkiye sahip Sefaradiler ve Aşkenaziler ele alınmıştır. Parlamento dışındafaaliyet gösterip siyasal sistemi ve seçim sonuçlarını etkileyen Gush Emunimparlamento dışı hareketi ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe State of Israel is not only a nation-state having a surface area of 20,770sq. m., and a population of approximately six million in the Middle East. The Stateof Israel was constituted by the Jewish identity which has a long historicalbackground.In the First Part of the Thesis the Modern Israel political history isdiscussed. There is a long background of political history and political culturebehind the foundation of the Jewish State. The basis of the Jewish identity wasformed by the chosen Jewish society provided by the Old Torah.In the Second Part of the Thesis, the political system structure of Israel isdiscussed. Within the setting of the Israel?s political system, the President of theRepublic, the Prime Minister, the Knesset, the Cabinet, the role of the armedforces, and three different views of state are described.The Israeli political system, and the formation of the parties in the modernhistory of Israel started with the Zionist movement. Various political viewsemerged in connection with Zionism have developed the political parties.In the Third Part of my Paper, the political parties and the political ideas ofthe party leaders, how they influence the political structure of Israel, as well astheir effects by the eras during which they came to power, and their politicaloutlook in the parliament are discussed. Among such parties, the structure androle of the theocratic ones are reviewed in particular.In the Forth Part, the effects of the Israeli Radical Rightist Parties on thepolitical system and the Jewish society, and the results thereof are discussed from aperiodic point of view.And finally, in the Last Part, the Sephardi and the Ashkenazi are discussed,who have a considerable influence on the vote ratios of the Israeli political parties.The extra-parliament Gush Emunim movement affecting the political system andthe results of election is also discussed.