Tam öğrenme ilkeleri doğrultusunda farklı öğrenme yöntemleri ile işlenen matematik dersinin ilköğretim 7. sınıf öğrencilerinin matematik başarı düzeyine etkisi
  1. Tez No: 189099
  2. Yazar: NAZİFE ZENGİN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SERA ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu ara tırmanın amacı tam ö renme ilkeleri do rultusunda i lenenmatematik dersinin 7. sınıf ö rencilerinin matematik ba arı düzeylerine,kalıcılık düzeylerine ve matematik tutumuna etkisini incelemektir. Bu amaçlamatematik derslerinde bulu , canlandırma, soru-cevap yöntemi, oyunlarlaö retim ve çe itli etkinlikler kullanılmı tır.Ara tırma stanbul ilindeki bir ilkö retim okulunun 7. sınıfında ö renimgören 72 ö renci üzerinde gerçekle tirilmi tir. Ara tırma deneme modelindeolup ?Tam Sayılar? ünitesi boyunca devam etmi tir. Kontrol grubundakidersler geleneksel ö retim yöntemi ile i lenirken deney grubunda tam ö renmeilkeleri do rultusunda belirtilen yöntemlerle i lenmi tir.Ara tırmaya ba lamadan önce deney ve kontrol gruplarına ön test vematematik tutum ölçe i uygulanmı tır. Çalı manın sonucunda her iki gruba?Matematik Ba arı Testi? son test ve matematik tutum ölçe i verilmi tir. Sontest kalıcılık testi olarak tekrar kullanılmı tır.Elde edilen veriler istatistik analiz yöntemi ile de erlendirilmi tir. Heriki gruba uygulanan ba arı ön test- son test, kalıcılık testi ve matematik tutumölçe i sonuçları, tam ö renme yöntemi ilkeleri do rultusunda farklı ö retimyöntemleriyle i lenen matematik derslerinin i lendi i deney grubunda,matematik ba arısı ve kalıcılık düzeyinin kontrol grubuna göre daha yüksekoldu unu göstermi tir. Ayrıca deney grubunun matemati e olan tutumukontrol grubuna göre olumlu yönde de i ti ini göstermi tir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate effects of mathematics coursesprocessed within the frame of mastery learning principles to the success level,permanence remembering level and mathematic attitude level of the Students atthe 7the grade of Primary Education. For this purpose invention, animation,question and answers methods in mathematics course, teaching with plays andvarious activities were used.The research was performed on 72 students studying in the 7th class of aprimary school in Istanbul. The research is in experiment model and continuedthrough the lesson on ?Whole Numbers?. Whereas the courses in the controlcourses was processed with traditional methods the courses in the experimentalgroup were processed through the methods anticipated under the masterylearning principles.Before starting the research; pre test and mathematic attitude scalingwere applied to the test and control groups. At the end of the research study?Mathematics Success Test? final test and mathematic attitude scale were givento the both groups. The final test was used again as the permanence test.The results of the study were evaluated statistical analysis method. Theresults of success pre test - final test, permanence test and mathematic attitudescaling applied to both groups showed that the mathematic success level,permanence level and mathematic attitude in the experimental groups, wheremathematics courses were processed under mastery learning principles by usingvarious teaching principles were higher than the control group.