Çevre hukukunun işlevselliği: Mersin örneği
Functonality of environmental law: The case of Mersin
- Tez No: 189129
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HACI KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kent ve Çevre Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
1970'lerden günümüze tüm dünyada ve Türkiye'de artan çevre sorunları, insanlarınyaşam kalitelerini ve ekonomik hayatı olumsuz yönde etkilemeye başlamıştır. Çevreninkorunması, kirliliğin önlenmesi ve sürdürülebilir kalkınmanın sağlanması için küresel,ulusal ve yerel ölçekte çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Çevrenin korunması için kullanılanaraçlardan biri olan hukuk kuralları ayrı bir önem taşımaktadır. Çevre hukuku tüm dünyadave ülkemizde yeni gelişen bir hukuk dalıdır. Bununla birlikte çevre, özgün karakterindenötürü tek bir hukuk dalı içinde değerlendirilememekte ve diğer hukuk dalları içinde de yeralmaktadır. Mevzuatta çevrenin yapısından kaynaklanan bir dağınıklığın olduğu, budurumun da çevre yönetimine yansıdığı ifade edilmektedir. Çevre koruma yolunda çevreyönetimi, çevre hukukuyla beraber teknik standartlar, ekonomik araçlar ve toplumsalduyarlılık da büyük önem taşımaktadır.Çalışmada, Mersin kentinin çevre sorunları incelenmiş, çevre mevzuatının ve çevreyönetiminin çeşitli sebeplerden ötürü tam ve gereği gibi uygulanamadığı görülmüştür.Mersin kentinde ilgili kurumların ekipman, personel ve kaynak sorunları nedeniylegörevlerini etkin bir şekilde yerine getiremediği gözlenmiştir. Ayrıca çevre ile ilgilimevzuatın da kurumlar arası yetki karmaşası, halkın çevreye olan hassasiyetinin zayıfolması ve kanunların yaptırım gücünün yeterli olmaması gibi sebeplerden dolayıuygulanamadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Environmental pollution had begun to bring a detrimental effect on quality of botheconomic and social life in Turkey and all over the world after the 1970?s. In order tomaintain sustainable development, preserve the environment and reduce pollution levelsmany studies has been initiated at the global, national and regional levels. Legal rules havea special emphasis and importance in prevention of environmental degradation.Environmental law is a newly developing subject area in the world and our country.However, the environment has many dimensions and, it could not be evaluated by relyingon one branch of law. The body of current law naturally seems to be very messy and thisuntidiness reflects itself to the environmental governance in the country. In protection ofthe environment; economic tools, social sensitivity together with environmental law andgovernance have significant implications.This study analyzed the environmental problems in the province of Mersin/Turkey.The results show that, due to some reasons the current body of the environmental laws andrules could not be implemented effectively. The observations demonstrated that, lack ofsuitable equipment, staff and financial sources leads to inefficiencies in carrying out theseenvironmental tasks. Moreover, the current body of environmental laws also could not beapplied effectively because of authoritative disorders, weak social sensitivities andinsufficient law enforcement.