İslam aile hukukunda tahkim müessesesi ve hakemin boşama yetkisi
The Institution of arbitration in Islamic family law and the arbitrators right of divorce
  1. Tez No: 189140
  2. Yazar: FATMA AÇIK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SAFFET KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
İslam dininde evliliğin devamı esastır. Evliliğin devam etmesi içinbaşvurulacak tüm çareler tükenmedikçe boşanma bir çözüm olarak öngörülemez.Kuran'da eşlerin geçimsizliği durumunda boşanma aşamasına gelinmeden önceizlenmesi gereken belli bir prosedürün varlığına işaret edilir. Eşlerin, geçimsizliğisona erdirmek için gösterecekleri gayretin sonuçsuz kalması durumunda Kuranailenin yakınlarına da sorumluluk yükler ve aileye eşlerin arasını düzeltmek üzerehakem göndermelerini bildirir.Gönderilen bu hakemler durumu bire bir taraflardan edindikleri bilgilerdoğrultusunda incelerler. Öncelikle tarafların arasını düzeltmeye çalışırlar. Bukonudaki girişimleri sonuçsuz kaldığı ve ayrılıktan başka çözüm yolubulunamadığı takdirde tefrik söz konusu olur. Bu durum da hakemler geçimsizliğesebep olan tarafa bağlı olarak ıvazlı ya da ıvazsız şekilde bir bain talakla taraflarıayırırlar. Bundan sonra hakemlerin kararlarının hâkime arz edilmesi de kararınmahkeme kararı gibi müeyyideli bir hüküm halini alması ve tarafların itirazhaklarını kullanabilmeleri bakımından gereklidir.Tahkim usulünü bilmek ve uygulamak bu usulün güvene dayalı, hızlı vepratik bir çözüm yolu olması bakımından aile hukuku için son derece önemlidir.Böyle bir usulün uygulanması ile hem genel yargının üzerindeki yük hafifletilebilirhem de çok uzun süren boşanma davaları ya da küçük nedenlere dayanarakgerçekleştirilen boşanmalarla tarafların görebilecekleri zarar ortadan kaldırılmışolur.
Özet (Çeviri)
According to Islam, the continuation of the marriage is fundamental.Divorce can?t be seen as a solution, before all ways of solution became exhausted.In the Quran, the procedure which must be followed before the divorce phase islaid down. In case that the efforts of the partners to keep the marriage does nothelp, the Quran gives the responsibility to the relatives and wants them toarbitrate between the husband and wife to reconcile.The arbitrators investigate the situation and make all efforts to settle thedispute. When nothing results from the talks and there is no solution exceptdivorce, then divorce is the issue. The arbitrators decide a ?talaq bâin? (separatingdivorce) and decide if this should be with consideration (iwad) or not. After this,the arbitrators submit their decision to the court for that it becomes official andpeople can object to the decision.To know arbitration and put it in practice is very important for the familylaw because of its reliability and speed as a practical solution. By the use ofarbitration, the load on the courts can be decreased. Also the harm caused by toolong continuing trials or divorces because of simple reasons can be prevent.