Şerif Mardin'e göre modernleşme ve din
Modernization and religion for Şerif Mardin
  1. Tez No: 189141
  2. Yazar: ALİ ÖZENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BÜNYAMİN SOLMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Tarih, Religion, Sociology, History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Tezin Adı: Şerif Mardin'e Göre Modernleşme ve DinTezin Yazarı: Ali ÖzençBu çalışmamızda Şerif Mardin'in ifadeleriyle Osmanlı'nın sondönemlerinden, zamanımıza kadar devam eden modernleşmeçalışmalarına ve bunlar içerisinde din'in durumuna bakmaya çalıştık.Bu alanda yazılan diğer görüş ve düşünceler konunun başındaverilerek, Şerif Mardin'in ifadeleri de yazılarak bunların karşılaştırılması veeleştirisi yapılmıştır. Konuya alakalı diğer görüş ve düşünceler fazladetaya inilmeden genel bir şekilde verilmiştir. Asıl olarak Şerif Mardin'inifadeleri ile anlattıkları üzerinde durulmuştur.Çalışmamızın birinci bölümünde Mardin'in yazılarındaŞerifModernleşmeyle ilgili kullanmış olduğu kavramları ( Gelenek, Kültür,Modernleşme) önce genel bir çerçevede, sonra da Şerif Mardin'inifadeleriyle açıklamaya çalıştık. kinci Bölümümüzde Şerif Mardin'e GöreModernleşme ve Din başlığı altında Dünyadaki ve Türkiye'dekiModernleşme sürecini ve bu sürece etki eden fikirleri ve düşünceakımlarını vermeye çalıştık. Üçüncü bölümümüzde ise, Modernleşme-Dinilişkisini açıklamaya çalıştık.Anahtar KelimelerModernleşmeDinKültürBatılılaşmaOsmanlı DevletiGelenek
Özet (Çeviri)
Name of Thesis: Modernization and Religion for Şerif MardinWriter of thesis: Ali ÖzençIn this study of us, we tried to look at continuing modernizationworks from the last periods of Ottoman until today and also the conditionof religion within them with the expressions of Şerif Mardin.By giving other aspects and thoughts written in this field at thebeginning of topic and by writing the expressions of Şerif Mardin, theyhave been compared and criticized. Other aspects and thought regardingtopic were given in the abstract without going into details. In fact, theexplanations with the expressions of Şerif Mardin were emphasized.In the first section of our work, we tried to explain aspects usedregarding modernization in the writings of Şerif Mardin (tradition culture,modernization) first within a general framework and then with theexpressions of Şerif Mardin. In our second section, we tried to givestreams of ideas and thoughts influencing modernization process in theworld and in Turkey and this process under the headline of religion. Andin our second section, we tried to explain the relationship betweenModernization and Religion.Key wordsModernizationReligionCultureWesternizationOttoman EmpiresTradition