Sivas'taki Geç dönem Osmanlı kamu yapıları
Late period Ottoman public constitutions in Sivas
  1. Tez No: 189183
  2. Yazar: MUSTAFA BULUT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HAŞİM KARPUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Sanat Tarihi, Architecture, Art History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
ÖZETTanzimatın ilanıyla birlikte bütün Osmanlı topraklarında değişen vegelişen sosyal ve ekononik hayatın gereksinimlerini karşılayacak şekilde, kamuyapılarının inşası büyük bir hız kazanmıştır.Osmanlı Mimarisi'nin 18. yüzyıl ile birlikte Barok ve Ampir gibi batılıüsluplarda mimarlık ürünleri vermesi ve 20. yüzyıl başlarında daha çokideolojik bir üslup olarak tanımlanan Milli Mimarlık üslubunda ürünlervermesi durumunu, özellikle 19. yüzyıl sonlarından itibaren Sivas'ta kamuyapıları bazında görmemiz mümkündür.Genel olarak kesme taştan yığma tekniğinde inşa edilen Sivas'taki GeçDönem Osmanlı Kamu Yapıları özgün cephe tasarımlarıyla dikkatçekmektedir. Bu yapılar plan özellikleri açısından, Geç Dönem OsmanlıMimarisi'nin tip projelerinin başarılı örnekleridir. Yapılardaki süslemeler isegenel olarak dönem özelliklerini yansıtacak şekilde yapılmış olup, yapılarınüsluplarının belirlenmesinde önemli bir etkendir.Bu çalışma ile 1850-1916 yılları arasında Sivas'ta inşa edilen kamuyapılarının döneminin özelliklerini en iyi şekilde yansıttığı ve döneminindeğerlendirilmesinde önemli katkılar sağlayacak yapılar olduğu ortayakonmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARYWith the declaration of the administrative reforms in all Ottoman lands,construction of public constitutions gained big movement as a providingrequirements of changing and improving social and econimic life.With the 18. century, giving architectural western styles products likeBarok and Ampir of the Ottoman architecture and at the beginning of 20.century, mostly described as a ideological style, the stuation, giving productson the national architecture style, especially from the and of the 19. century inSivas, it is possible to see us that kind of public constructions.Generally Late Period Ottaman Public Constitutions that built inconglomeration technic from hewn stone in Sivas attract with original facadedesings. These buildings in terms of plan features are successful examples ofLate Period Ottoman Arthitectural type projects. If decorations in buildings aregenerally that done to reflecting period?s features, that?s an important factorwhich determined building?s styles.With this study which was produced public buildings that constructed inSivas between years of 1850-1916 best reflecting of period?s features and thatbuildings are will provide important contributions to valuate its period.