Karia ve İonia bölgesi Arkaik devir Pers Çağı heykeltıraşlık eserleri
Sculptural works Archaic Period Persian Age of Caria and İonia district
- Tez No: 189189
- Danışmanlar: PROF. DR. CHRİSTİNE ÖZGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖzetKaria ve onia Bölgesi Arkaik Devir Pers Çağı Heykeltıraşlık EserleriCavit ÇAKMAKCI?Karia ve onia Bölgesi Arkaik Devir Pers Çağı Heykeltıraşlık Eserleri?konulu bu çalışmada, Antik Çağ'da Batı Anadolu'da bulunan Karia ve oniabölgelerindeki Arkaik Devir Pers Çağı'nda yapılmış ve günümüzde Türkiye'dekimüzelerde korunan ve sergilenen heykeltıraşlık eserleri değerlendirilmiştir.Anadolu kronolojisi için önemli bir dönüm noktası olan .Ö. 546 yılındaki Pershâkimiyeti, siyasal gelişmelerin yanında beraberinde ekonomik ve kültürel alanda dabirçok değişiklikler yaratmıştır. Kıta Yunanistan'a kadar ilerleyen Persler,karşılaştıkları direnişten sonra geri çekilmeye başlamışlar ve Yunan uygarlığının heraçıdan kendini toparlama dönemine girmesine etken olmuşlardır.Kıta Yunanistan'daki bu gelişme komsu coğrafya Anadolu'da da yaşanmış veözellikle Batı ve Güney Batı Anadolu'da önemli sanatsal gelişmelerin yaşanmasına sebepolmuştur. Heykel sanatında Batı Anadolu'daki elde edilen başarılar kendisinden sonrakidönemi etkileyecek kadar ilerlemiştir..Ö.6 yy. da, Pers imparatorluğu'ndan kaçıp, yurtlarında uzakta çalışan BatıAnadolulu sanatçılar dönemin sanatına katkıda bulunmuşlardır. Süren Pers işgalinekarşın, heykeltıraşlık geleneği onia ve Karia gibi bölgelerde devam etmiştir. Yunan veAnadolu'daki sanattan etkilenen Persler heykel ustalarını Pers ülkesine götürmüş veburada çalıştırmışlardır. Perslerin uzun süreli idaresi, Anadolu'da ?Greko-Pers? yani?Yunan-Pers? sanatının ve kavramının kullanılmasına sebep olmuştur.Çalışmamızın kapsamında olan heykeltıraşlık eserleri serbest heykel vekabartma şeklinde olup çoğunluğunu çıplak kuroslar oluşturmaktadır. Katalogkısmında konumuza bağlı olarak Karia ve onia kentlerinde bulunmuş eserlerdeğerlendirilmiştir. Her iki bölgenin kentlerinden bulunan eserler, kentlerine göre birsıralama yapılmış ve bu kentler hakkında bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Abstract?Sculptural Works Archaic Period Persian Age of Caria and Ionia District?Cavit ÇAKMAKCIIn this study, we examinated sculptural works which are exhibitioned Turkey?sMuseums and has been worked in Archaic period Persian age.Under Persian occupation in 546 B.C., which is very important for Anatolianchronology, has caused to much increase on economical and cultural areas in Anatolia.Persian army conquered to Hellas but after this conquer, they met to strict residanceand they began to come back. After this historical event, Greece civilization began towin their old bright power.Same historical events were seen especially in western and south-westernAnatolia and thanks to these events has been to important art improvements in westernAnatolia. These important improvements on sculptural art affected to sculptural art onlater age.Western Anatolian craftsmen who escaped from Persian country began to workaway from their motherland in 6th century B.C., contributed on their age art. In spite ofPersian occupation, traditional sculpture art attended Ionia and Caria. Persians whoaffected from Anatolian and Helladic art took away craftmen to Persian country andcraftmen began to work on there. To long occupation by Persian on Anatolia caused?Greco-Persian? art and concept on Anatolia.Sculptural works in our study, generally are sculpture, reliefs and naked curoi.In part of catalog of our study were examinated sculptural art which found Carian andIonian cities. Sculptural arts found both of district arranged as their city and was giveninformations about these cities.