Pendik ilçesinde coğrafya eğitimi ve sorunları
Geographical education and its problems in Pendik county
  1. Tez No: 189190
  2. Yazar: HACI MURAT GÜLER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP BOZYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
istanbul ili ve özellikle ilçesi Pendik yurdumuzun en çok göç alan yerleşimleridir. Aynızamanda stanbul'un hızla sanayileşen bu alanı liselerde eğitimi zorlaştırmaktadır. Artannüfusu ile Pendik ilçesinin trafik, işsizlik, kirlilik ve düzensiz yerleşme gibi problemlerimevcuttur. Unutmayınız ki; çevresel etmenler eğitim yaşantısı üzerinde oldukça etkilidir.Bu araştırmada, Pendik lçesi'nde coğrafya eğitimi ve sorunları incelenmiştir.Problemleri tespit etmek amacıyla çeşitli okullardan 15 öğretmen ve 330 öğrenciyeanket uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlara dayanarak bu bölgedeki coğrafya eğitiminingenel yapısı ve temel sorunları tespit edilmiştir. Başlıca sorunlar; ders araç ve gereçleriaynı zamanda öğretmenler ve ders kaynaklarının yetersizliği olarak ortaya çıkmaktadır.Bununla birlikte yeni coğrafya müfredatının uygulama problemleri mevcuttur. Diğeryandan bazı öğrenciler eğitimle ilgilenmemekte ve ailelerinin maddi imkânsızlıklarıbulunmaktadır.Ulaşılan bu sonuçlara bağlı olarak çözüm önerilerine ise son bölümde yer verilmiştir.Bu çözümlerin başlıcaları; okul ve dersliklerin fiziki yapılarının düzeltilmesi,öğretmenlerin gelirlerinin arttırılması, ders materyallerinin modernizasyonu, velilerinmaddi ve manevi desteklerinin sağlanması, gezilerin arttırılması ve öğrencilerinaraştırmalara yönlendirilmesidir.II
Özet (Çeviri)
ıstanbul country and especially his county Pendik is the most migration taken places ofTurkey. At the same time fast industrialized part of Istanbul gets education harder in thehigh schools. With increasing population Pendik county has got problems such; traffic,unemployment, dirtiness and unsystematic buildings. Don?t forget this; environmentalfactors make so many effects on the education life. In this study, geographical educationand its problems in Pendik were examined.At the aim of finding this problems, from many schools 15 teachers and 330 studentshave been taken in pools. General construction of geographical education and its mostproblems in this region has been established from the results of these pools. The mostimportant problems aperies like; the equipments also teachers and search of lessons are notenough. In the mean time, to apply the new 2006 geographical curriculums has usingproblems. From the other side some students aren?t interested in education and theirfamilies have economical problems.The solutions of theese problems have been given at the end part of this study. Some ofthese solutions are ; repairing physical problems of schools and classes, increasing teachersincomes, modernization of lesson materials, getting parents moral and monetary supports,increasing geographical journeys and orientating students to the researches.II